Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Verhofstadt: zgoda na szczycie UE to za mało, by przezwyciężyć kryzys

0
Podziel się:

Lider liberałów w Parlamencie Europejskim Guy Verhofstadt skrytykował
porozumienie zawarte na szczycie UE w Brukseli, twierdząc, że nie wystarcza ono, by przezwyciężyć
kryzys, i domagając się pełnego włączenia Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

Lider liberałów w Parlamencie Europejskim Guy Verhofstadt skrytykował porozumienie zawarte na szczycie UE w Brukseli, twierdząc, że nie wystarcza ono, by przezwyciężyć kryzys, i domagając się pełnego włączenia Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

Verhofstadt, który jest byłym premierem Belgii i zapalonym euroentuzjastą-federalistą, przyznał, że przywódcy zrobili właściwy krok w kierunku wzmocnienia dyscypliny fiskalnej, np. poprzez nacisk na wprowadzenie do konstytucji krajów członkowskich zasady równowagi budżetowej.

"Jednak wątpimy, by samo to wystarczyło, by zmierzyć się z kryzysem, przed którym stoimy. Nie wspomina się o licencji bankowej dla powiększonych interwencji Europejskiego Banku Centralnego, ani o rynku euroobligacji, czy wspólnym funduszu zajmującym się wykupem obligacji, który miałby za zadanie obniżać nadmierny dług" - powiedział. Dodał, że tym samym przywódcy nie powołali do życia oczekiwanej unii polityczno-fiskalnej.

Verhofstadt skrytykował Wielką Brytanię za blokowanie porozumienia w gronie 27 krajów, które zmusiło strefę euro wraz z resztą chętnych do zacieśniania integracji we własnym gronie w drodze traktatu międzyrządowego. Wyraził oczekiwanie, że ten traktat, jaki ma powstać do marca, będzie uwzględniał metodę wspólnotową (czyli centralną rolę Komisji Europejskiej) oraz będzie poddany demokratycznej roli (co oznacza, że będzie uwzględniona rola Parlamentu Europejskiego).

Według niego, instytucjonalne postanowienia traktatu powinny być dokładną kopią rozwiązań istniejących już w UE, tak by w swoim czasie było możliwe ich scalenie.

"Nie wykluczam, że możemy zwrócić się do Trybunału Sprawiedliwości UE, jeżeli te gwarancje nie będą wprost przewidziane w nowym międzyrządowym traktacie. Najlepszym sposobem, aby tego uniknąć, jest pełne włączenie Parlamentu Europejskiego w proces jego przygotowania" - zaznaczył Verhofstadt.

W zawartym na szczycie porozumieniu chodzi o wdrożenie nowych zasad dyscypliny finansów publicznych (tzw. nowa umowa fiskalna), w tym wprowadzenie automatycznych sankcji za łamanie dyscypliny budżetowej dla krajów przekraczających limity deficytu i długu publicznego, a także wpisanie do konstytucji przez wszystkie kraje tzw. złotej zasady utrzymywania zrównoważonych budżetów. Na te zmiany naciskała kanclerz Niemiec Angela Merkel, by zapobiec w przyszłości powtórce kryzysu zadłużenia, który z Grecji rozprzestrzenił się na kolejne kraje eurolandu. (PAP)

mmu/ kot/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)