Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

VI konkurs "Wspomnienia miłośników rock'n'rolla"

0
Podziel się:

VI edycję ogólnopolskiego konkursu "Wspomnienia miłośników rock'n'rolla"
ogłosiła Fundacja "Sopockie Korzenie". Organizatorzy czekają m.in. na dokumenty, fotografie,
plakaty, płyty, spisane lub nagrane wspomnienia.

VI edycję ogólnopolskiego konkursu "Wspomnienia miłośników rock'n'rolla" ogłosiła Fundacja "Sopockie Korzenie". Organizatorzy czekają m.in. na dokumenty, fotografie, plakaty, płyty, spisane lub nagrane wspomnienia.

Prezes i założyciel fundacji Wojciech Korzeniewski powiedział PAP, że dzięki pięciu poprzednim edycjom konkursu udało się zebrać kilkaset bezcennych i unikatowych pamiątek związanych m.in. z działalnością z legendarnego klubu muzycznego Non Stop w Sopocie i odbywających się w kurorcie międzynarodowych festiwali muzycznych.

W ostatnich latach ofiarowano fundacji np. kilkaset nieznanych dotąd zdjęć artystów z autografami wykonanych w latach 70. ub. wieku głównie w czasie koncertów organizowanych w klubie Non Stop, ale też w innych miejscach Trójmiasta.

Wśród eksponatów, które trafiły do fundacji dzięki wcześniejszym edycjom konkursu, jest też m.in. nagranie wideo z koncertu Czesława Niemena, któremu w Sztokholmie w 1982 roku akompaniowała grupa Kombi. Występ polskich muzyków w stolicy Szwecji podczas stanu wojennego współorganizował Korzeniewski.

"Podarowano nam też np. wyciągnięty w ostatniej chwili ze śmietnika rulon, a w nim kilkadziesiąt starych plakatów z lat 60. o koncertach zespołów w Non Stopie" - dodał szef Fundacji "Sopockie Korzenie".

Korzeniewski podkreślił, że tegoroczna edycja konkursu przypada w 55. rocznicę pierwszego koncertu rock&rollowego w Polsce.

24 marca 1959 r. w klubie Rudy Kot w Gdańsku wystąpił zespół Rhythm and Blues z Bogusławem Wyrobkiem (1937-1997) jako solistą. Kapela powstała z inicjatywy Franciszka Walickiego, zwanego przez swych licznych fanów "polskim Presleyem".

Prace konkursowe należy nadsyłać do 14 sierpnia na adres fundacji (Sopot, 81-842, ul. Wybickiego 48). Zgłoszenia mogą być nadawane także spoza Polski. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się 20 września w Sopocie.

Materiały na konkurs będą oceniane w trzech kategoriach: wspomnienia uczestników lub fanów oraz niepublikowane opracowania o charakterze historycznym lub socjologicznym; dokumenty, pamiątki, kolekcje uczestników lub fanów, a także inne prace, dotyczące szeroko rozumianej historii muzyki rozrywkowej oraz publikacja roku tj. historyczne premiery lub reedycje związane z polską muzyką rozrywkową zgłaszane przez wydawnictwa lub autorów: książki, płyty CD i DVD, audycje, reportaże, felietony audio lub wideo.

W każdej z trzech kategorii przyznana zostanie nagroda główna i wyróżnienie. Jednym z laurów jest marmurowa statuetka w kształcie gitary.

Korzeniewski zapowiedział, że latem tego roku ma dojść do otwarcia Centrum Edukacji Muzycznej, które pełniłoby rolę ośrodka edukacyjnego i popularyzującego muzykę, ale też - po części muzeum polskiej muzyki rozrywkowej: wśród eksponatów znalazłyby się m.in. te nadesłane na konkurs. Placówka ma powstać na terenie Opery Leśnej, na której deskach od lat 60. organizowane są festiwale goszczące m.in. gwiazdy polskiej i zagranicznej muzyki.

Powstanie Centrum Edukacji Muzycznej odbędzie się we współpracy "Sopockich Korzeni" z miejskim samorządem oraz Muzeum Sopotu. (PAP)

rop/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)