Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

VI Spotkanie Przewodniczących Parlamentów Państw Partnerstwa Regionalnego

0
Podziel się:

Za potrzebą wspólnej polityki energetycznej
Unii Europejskiej oraz wzmacnianiem rodziny - jako priorytetami
europejskiej polityki społecznej - opowiedzieli się w
poniedziałek w Warszawie przewodniczący parlamentów państw
Partnerstwa Regionalnego.

Za potrzebą wspólnej polityki energetycznej Unii Europejskiej oraz wzmacnianiem rodziny - jako priorytetami europejskiej polityki społecznej - opowiedzieli się w poniedziałek w Warszawie przewodniczący parlamentów państw Partnerstwa Regionalnego.

W oświadczeniu przyjętym na zakończenie VI Spotkania Przewodniczących Parlamentów Państw Partnerstwa Regionalnego, wyrażono także przekonanie, że do końca 2007 roku wszystkie państwa uczestniczące w Partnerstwie Regionalnym przyłączą się do obszaru Schengen.

Zaapelowano również o przyspieszenie ratyfikacji traktatów akcesyjnych Bułgarii i Rumunii do UE, przez kilka krajów członkowskich, które tego jeszcze nie zrobiły.

Partnerstwo Regionalne tworzą Polska, Słowacja, Węgry, Czechy, Słowenia i Austria. W spotkaniach tego gremium biorą udział również przewodniczący parlamentów Bułgarii i Rumunii, które mają przystąpić do UE z początkiem przyszłego roku.

"Padły bardzo ważne deklaracje wyrażające potrzebę wspólnej polityki energetycznej w Europie. To jest kwestia bezpieczeństwa każdego z naszych krajów i tak naprawdę sprawdzian, czy pracujemy razem w Europie, czy nie" - mówił po spotkaniu dziennikarzom marszałek Sejmu Marek Jurek.

Odnosząc się do zapisu w oświadczeniu o potrzebie uznania praw rodziny uznał, że "jest to coś, czego do tej pory w dokumentach europejskich nie było".

Parlamentarzyści dyskutowali na temat wyników ostatniego szczytu UE, który odbył się w połowie czerwca. Jak można przeczytać w dokumencie końcowym spotkania, szefowie parlamentów "z zadowoleniem" przyjęli decyzję o upublicznieniu odbywających się obecnie za zamkniętymi drzwiami obrad Rady (ministrów) UE. Ich zdaniem, ta decyzja jest "wielkim krokiem w kierunku uczynienia UE bardziej przejrzystej".

"Wyraziliśmy też przekonanie (w oświadczeniu-PAP), że podjęty w ubiegłym miesiącu dialog między UE a przywódcami religijnymi, przyczyni się do wzmocnienia poczucia chrześcijańskich korzeni Europy" - powiedział marszałek Sejmu.

Szefowie parlamentów chcą też, by w uroczystej deklaracji politycznej w 50. rocznicę zawarcia Traktatów Rzymskich (ustanawiających EWG, poprzedniczkę UE) przypomniano członkom UE o zasadzie solidarności, która - jak napisano w dokumencie końcowym - "była podstawową duchową motywacją ojców założycieli".

W marcu 1957 r. sześć państw Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali (Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, RFN i Włochy) utworzyło Europejską Wspólnotę Gospodarczą (EWG) oraz Europejską Wspólnotę Energii Atomowej (Euratom). 25 marca 2007 roku odbędzie się w Berlinie specjalny szczyt europejski z okazji 50. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich, na którym zostanie podpisana deklaracja o modelu socjalnym UE.

Jak powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu wiceprzewodniczący węgierskiego Zgromadzenia Narodowego Laszlo Mandur, uczestnicy konferencji "wyrazili również pogląd, że zatwierdzenie traktatu konstytucyjnego UE powinno mieć miejsce do końca 2008 r. "Dzięki temu byłaby możliwość przyjęcia większej liczby członków" - dodał.

Na spotkaniu w Warszawie rozmawiano również o polityce UE wobec jej wschodnich sąsiadów. Jak powiedział podczas konferencji marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, problematyka wschodnia w UE jest spychana na dalszy plan m.in. dlatego, że państwa UE większą wagę przywiązują do obszaru śródziemnomorskiego i stabilizacji sytuacji na Bałkanach.

W oświadczeniu końcowym napisano, że unijna Europejska Polityka Sąsiedztwa (sformułowana po ostatnim rozszerzeniu UE; zakłada wszechstronną pomoc dla państw graniczących na wschodzie i południu z Unią-PAP) "powinna prowadzić do przedstawienia perspektywy europejskiej tym z nich, które mają ambicje dalszej integracji z UE oraz wolę prowadzenia niezbędnych reform do spełnienia odpowiednich kryteriów". Szefowie parlamentów zadeklarowali też gotowość dzielenia się doświadczeniami w zakresie transformacji ekonomicznej i ustrojowej oraz przyjmowania unijnego prawodawstwa z krajami objętymi EPS, które rozpoczynają demokratyczne reformy.

Następne spotkanie szefów parlamentów państw Partnerstwa Regionalnego odbędzie się w listopadzie w Austrii. (PAP)

agt/ lop/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)