Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

VIII Gala Reportażystów Polskich "Melchiory" 2012

0
Podziel się:

Hanna Bogoryja - Zakrzewska ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego
Radia została Radiowym Reportażystą Roku. Statuetkę Złotego Melchiora otrzymała w sobotę wieczorem
w Białymstoku podczas gali Reportażystów Polskich "Melchiory" 2012.

bFdQDTIR

Hanna Bogoryja - Zakrzewska ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia została Radiowym Reportażystą Roku. Statuetkę Złotego Melchiora otrzymała w sobotę wieczorem w Białymstoku podczas gali Reportażystów Polskich "Melchiory" 2012.

Jak podano w uzasadnieniu, nagrodę przyznano jej za "poruszające reportaże, których bohaterowie zmagają się z nieuchronnością losu, a ich niezłomna postawa jest źródłem nadziei, wiary i siły". Nominowano ją za reportaż "Szukałam Was". Hanna Bogoryja - Zakrzewska otrzymała też odznakę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zasłużony dla kultury".

Wręczając tę nagrodę Edyta Mydłowska z Ministerstwa Kultury podkreśliła, że minister docenia wytrwałość, zaangażowanie, pracę dla innych laureatki, ale również to, że "ciągle udowadnia ona, że reportaż jest prawdziwą sztuką". Laureatka podkreśliła, że nagrody powodują, że "natychmiast chce wracać do domu i zabrać się do pracy, żeby znowu zdobywać nagrody", bo to przyjemność.

bFdQDTIT

Za Premierę Roku - statuetki Srebrnych Melchiorów otrzymali Katarzyna Błaszczyk ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za reportaż "Listy Polska - Brazylia" i Cezary Galek z Radia Zachód Zielona Góra za reportaż "Zamknięta". Nagrodę w kategorii Inspiracja Roku przyznano Jerzemu Kalinie z białostockiego ośrodka TVP za "pokazanie, że z każdego nieszczęścia, każdego upadku można się dźwignąć z pomocą ludzi albo Boga."

Specjalną nagrodę Studia Reportażu i Dokumentu za działania na rzecz rozwoju reportażu dostał Władysław Bogdanowski, niegdyś reportażysta, a obecnie propagator reportażu radiowego. W konkursie, którego patronem jest wybitny reportażysta, pisarz i publicysta Melchior Wańkowicz, nagradzani są reportażyści radia publicznego, współpracownicy, ale też reportażyści prasowi i telewizyjni. Celem konkursu jest promocja reportażystów i ich twórczości - reportażu jako ambitnej formy twórczości radiowej.

VIII Gala "Melchiory" odbyła się w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. W rozstrzygniętym Ogólnopolskim Konkursie startowało 88 reportaży radiowych, prasowych i telewizyjnych nadesłanych z całego kraju. Do nagród nominowanych było dziewięciu reportażystów.

Reportaże oceniało jury w składzie: Hanna Krall - literat, Krystyna Malion - reportażystka radiowa, Anna Sekudewicz - reportażystka radiowa, Maciej Drygas - mistrz reportażu filmowego i przewodnicząca jury - Irena Piłatowska - redaktor naczelna Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

bFdQDTIZ

Galę poprzedziły warsztaty reportażu i spotkania twórców reportażu radiowego ze słuchaczami. (PAP)

kow/ woj/

bFdQDTJu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)