Notowania

wiadomości
25.05.2012 20:12

VIII Międzynarodowy Festiwal Chóralny w Szczecinie

Blisko 600 artystów z 20 chórów z Polski i zagranicy weźmie udział w VIII. Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym. W piątek po południu w Szczecinie rozpoczęły się trzydniowe spotkania z muzyką chóralną.

Podziel się
Dodaj komentarz

Blisko 600 artystów z 20 chórów z Polski i zagranicy weźmie udział w VIII. Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym. W piątek po południu w Szczecinie rozpoczęły się trzydniowe spotkania z muzyką chóralną.

Festiwal zainaugurował występ Chóru Akademickiego imienia prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, który wykonał "Program a'capella" i połączonych chórów: Chóru Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie Remedium i Chóru i Orkiestry Akademii Sztuki w Szczecinie pod batutą Barbary Halec, który zaprezentował utwór "Gloria" A. Vivaldiego. Z chórem szczecińskiej akademii sztuki wystąpiła Joanna Tylkowska-sopran i Ewa Filipowicz-Kosińska - mezzosopran.

Gwiazdami festiwalu będą chóry wykonujące muzykę jazzową; pochodzący z Niemiec Jazzchor Village Voices pod dyrekcją Wolfganga Thierfelda i chór uniwersytecki z holenderskiego Ultrechtu Dekoor Close Harmony pod dyrekcją Christopha Mac-Carty'ego. Chóry wystąpią w najbliższą sobotę w szczecińskiej filharmonii.

W niedzielę w szczecińskiej filharmonii odbędzie się koncert finałowy, na którym kilka chórów wspólnie wykona dzieło "Carmina Burana" Carla Orffa. Chórom towarzyszyć będą: Christine Wolff - sopran, Paweł Wolski - tenor, Kai-Uwe Fahnert - baryton, Karolina Stańczyk - fortepian, Urszula Szyryńska - fortepian, dyrygował będzie Jacek Kraszewski.

W koncercie finałowym weźmą udział Chór Akademicki i Chór Kameralny Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego w Szczecinie, Chór Państwowej Szkoły Muzycznej w Szczecinie, włoski Coro Lorenzo Perosi, Dziecięcy Chór Don-Diri-Don, Szczeciński Chór Kameralny i niemiecki Uckermarkischer Koncertchor Prenzlau.

Międzynarodowy Festiwal Chóralny odbywa się co dwa lata w Szczecinie. Pierwsza edycja festiwalu miała miejsce w 1998 r. Dwa lat wcześniej, w październiku 1996 r., odbył się Międzynarodowy Festiwal Chóralny Szczecin-Berlin, z którego współczesny festiwal się wywodzi.

Organizatorem festiwalu jest Akademia Sztuki w Szczecinie, partnerami są: Miasto Szczecin, Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Polski Związek Chórów i Orkiestr i Niemiecki Związek Chóralny.(PAP)

res/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz