Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W 2009 w UE wykryto 24 nowe dopalacze-raport

0
Podziel się:

Według raportu unijnej agencji ds. narkotyków w Lizbonie, w 2009 roku w UE
oficjalnie zgłoszono 24 nowe syntetyczne środki psychoaktywne, zwane w Polsce dopalaczami. To
rekord.

Według raportu unijnej agencji ds. narkotyków w Lizbonie, w 2009 roku w UE oficjalnie zgłoszono 24 nowe syntetyczne środki psychoaktywne, zwane w Polsce dopalaczami. To rekord.

"W 2009 roku formalnie zgłoszono do unijnego systemu wczesnego ostrzegania 24 nowe syntetyczne substancje psychoaktywne. To największa liczba zgłoszeń w ciągu jednego roku" - czytamy w opublikowanym w tym tygodniu raporcie Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA) w Lizbonie.

"Wydaje się, że syntetyczne psychoaktywne substancje będą w dalszym ciągu najczęściej zgłaszanymi nowymi narkotykami" - dodają autorzy raportu.

Zgodnie z raportem, mefedron (organiczny związek chemiczny, pochodna katynonu, stosowany jako stymulant i empatogen), którego efekty zażycia przypominają działanie amfetaminy czy kokainy, jest czwartym najczęściej używanym w UE narkotykiem (po konopiach indyjskich, ecstasy i kokainie). Aż jedna trzeci z 2295 respondentów ankiety internetowej przeprowadzonej przez EMCDDA wraz z brytyjskim muzycznym magazynem Mixmag przyznała się do zażycia mefedronu w ciągu ostatniego miesiąca, a pozostali w ciągu ostatniego roku bądź wcześniej.

Sprzedaży mefedronu już zakazało 15 państw UE. KE zaproponowała ogólny unijny zakaz mefedronu, który może zostać przyjęty przez 27 państw już w grudniu. KE zapowiedziała też zmianę unijnych przepisów w walce z narkotykami, "tak aby można było lepiej zmierzyć się z rosnącym rynkiem nowych narkotyków". Jak nieoficjalnie poinformowały źródła polskie, może to nastąpić już w grudniu.

EMCDDA monitoruje dopalacze poprzez system wczesnego ostrzegania o nowych narkotykach, do którego kraje zgłaszają nowe substancje. Sama agencja od 2006 roku monitoruje też internet pod kątem dopalaczy.

W 2010 roku w UE zidentyfikowano 170 sklepów internetowych, w których sprzedawano zarówno legalne, jak i zakazane produkty. Jeśli ograniczyć się tylko do "legalnych dopalaczy", to najwięcej zarejestrowanych sklepów "on line" jest w Wielkiej Brytanii (38), następnie w Niemczech i Holandii. Polska, Francja i Węgry mają przynajmniej po pięć zarejestrowanych sklepów - czytamy w raporcie.

Raport EMCDDA to potwierdzenie polskiej diagnozy o zagrożeniu dopalaczami - uważa minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. "Polska diagnoza związana z tak ogromnym zagrożeniem dopalaczami została potwierdzona w diagnozie ośrodków badawczych i raporcie UE" - powiedział minister na konferencji prasowej po posiedzeniu ministrów "27" w Brukseli we wtorek, zachęcając dziennikarzy do lektury nieopublikowanego jeszcze wówczas raportu. Dzięki nagłośnieniu przez Polskę problemu dopalaczy "nie będzie w przyszłości nikogo w KE, kto uzna, że ten problem nie istnieje" - dodał.

Z Brukseli Inga Czerny (PAP)

icz/ jhp/ ro/

raport
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)