Notowania

spotkanie
08.06.2010 15:23

W BBN kolejne spotkanie ws. bezpieczeństwa lotów VIP-ów

W BBN odbyło się we wtorek kolejne spotkanie związane z wypracowywaniem zaleceń dotyczących bezpieczeństwa lotów najważniejszych osób w państwie; tym razem uczestniczył w nim zarząd Krajowej Rady Lotnictwa - poinformował departament komunikacji Biura.

Podziel się
Dodaj komentarz

*W BBN odbyło się we wtorek kolejne spotkanie związane z wypracowywaniem zaleceń dotyczących bezpieczeństwa lotów najważniejszych osób w państwie; tym razem uczestniczył w nim zarząd Krajowej Rady Lotnictwa - poinformował departament komunikacji Biura. *

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, na zlecenie pełniącego obowiązki prezydenta marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego, pracuje nad raportem na temat procedur mających zapobiec takim katastrofom, jak 10 kwietnia pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 osób - wśród nich prezydent Lech Kaczyński, najwyżsi wojskowi dowódcy, parlamentarzyści i ówczesny szef BBN.

Do problemów rozpatrywanych przez BBN należą m.in. organizacja transportu powietrznego przez kancelarie upoważnione do lotów specjalnych, podział i pogrupowanie osób pełniących najwyższe funkcje oraz kwestie zapewnienia bezpieczeństwa lotów, na które składają się kompetencje załogi i stan techniczny samolotów, zabezpieczenie środków łączności, nośników informacji i systemów kryptograficznych.

Pełny raport, jak powiedział PAP we wtorek Jarosław Rybak z BBN, ma zostać opracowany w ciągu kilku tygodni. W pierwszej kolejności ma się z nim zapoznać marszałek Komorowski, a następnie członkowie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

W BBN, w ramach cyklu spotkań, gościł we wtorek zarząd Krajowej Rady Lotnictwa. Reprezentowali go: gen. w st. spocz. Andrzej Dulęba, Tomasz Hypki, Edward Margański, Bogdan Papis i gen. w st. spocz. Stanisław Targosz.

Podczas spotkania - jak powiedział PAP Hypki - rozmawiano m.in. o zakupie nowych maszyn i konieczności utrzymania jednostki wojskowej zajmującej się transportem najważniejszych osób w państwie. Goście, jak relacjonował, ocenili także, że nawiązywanie stałej współpracy z liniami cywilnymi jest niekorzystne, nawet jeśli miałby to być narodowy przewoźnik.

Wkrótce ma zostać sfinalizowana umowa dotycząca dwóch samolotów Embraer-175, które byłyby wykorzystywane do transportu najważniejszych osób w państwie. Maszyny te będą pilotowane przez LOT-owskie załogi, ponieważ zostaną wyczarterowane od narodowego przewoźnika.

"Istnienie specpułku jest konieczne, bo tylko to gwarantuje możliwość wykonywania lotów np. w rejony działań wojennych" - powiedział PAP we wtorek Hypki. W ocenie eksperta, pojawiające się po katastrofie wątpliwości, co do formuły jego funkcjonowania w przyszłości, są szkodliwe i skutkują odchodzeniem ze służby pilotów i techników.

Hypki uważa, że pułk powinien jak najszybciej otrzymać nowe maszyny i sugeruje, że mogłyby to być cztery nieduże samoloty o zasięgu od 8 tys. km. Jego zdaniem, nabycie dużych samolotów należy odłożyć na przyszłość. Ekspert proponuje rozważenie zakupu samolotów wielozadaniowych typu MRTT. Jak podkreśla, mają one szerokie zastosowanie - mogą służyć zarówno do przewozu pasażerów, jak i ładunków oraz być wykorzystywane nie tylko przez najważniejsze osoby w państwie, ale także podczas ćwiczeń czy operacji realizowanych przez siły zbrojne.

Wtorkowe spotkanie było szóstym z cyklu. BBN nie odnosi się do ich przebiegu. "Nie informujemy o cząstkowych wynikach spotkań m.in. ze względu na mnogość pojawiających się rozwiązań i propozycji; przedstawiony całościowy efekt prac" - przypomniał w rozmowie z PAP Rybak.

W pierwszym spotkaniu, 30 kwietnia, uczestniczyli przedstawiciele Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Komisji Badania Wypadków Lotniczych, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz pogotowia ratunkowego. W kolejnym, zorganizowanym 11 maja spotkali się przedstawiciele kancelarii: prezydenta, premiera, Sejmu i Senatu oraz resortów: obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Biura Ochrony Rządu oraz Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Trzecia narada, roboczo nazwana "okrągłym stołem ekspertów ds. lotnictwa", odbyła się 17 maja; wtedy do dyskusji zaproszono wojskowych i cywilnych ekspertów lotniczych. Czwarte spotkanie miało miejsce 28 maja. Brali w nim udział przedstawiciele MSWiA, ministerstwa infrastruktury, BOR, Urzędu Lotnictwa Cywilnego, PLL LOT S.A. oraz Euro LOT. Piąte spotkanie szef BBN Stanisław Koziej przeprowadził 1 czerwca z kadrą Dowództwa Sił Powietrznych. Szóste odbyło się we wtorek. Kolejne planowane jest na 9 czerwca.

W środę szef BBN ma wizytować odpowiadający za transport VIP-ów 36. Specjalny Pułk Lotnictwa Transportowego.(PAP)

ktl/ itm/ abr/ jbr/

Tagi: spotkanie, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz