Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W.Brytania: Analityk: Skomplikowany traktat, nieracjonalne obawy

0
Podziel się:

Ogólny brak wiedzy o Traktacie Lizbońskim
wśród irlandzkich wyborców, idący w parze z nieracjonalnymi
obawami przed jego negatywnymi konsekwencjami, przesądził o
odrzuceniu dokumentu - powiedział w piątek PAP specjalista od
spraw irlandzkich ośrodka badawczego Centre for European Reform
(CER) Hugo Brady.

Ogólny brak wiedzy o Traktacie Lizbońskim wśród irlandzkich wyborców, idący w parze z nieracjonalnymi obawami przed jego negatywnymi konsekwencjami, przesądził o odrzuceniu dokumentu - powiedział w piątek PAP specjalista od spraw irlandzkich ośrodka badawczego Centre for European Reform (CER) Hugo Brady.

"Wytłumaczenie meritum Traktatu okazało się zadaniem ponad siły dla obozu jego zwolenników" - ocenił.

Jego zdaniem "przeświadczenie o tym, że kondycja gospodarcza Irlandii od pewnego czasu nie przestaje się pogarszać, spotęgowało fałszywe przekonanie, że przyjęcie Traktatu będzie oznaczać utratę wpływów kraju w UE".

Za symbol irlandzkich obaw Brady uznał argument przeciwników Traktatu o utracie komisarza. Prawdą jest, że Irlandia na mocy Traktatu Lizbońskiego nie miałaby swego komisarza w jednej na trzy kadencje Komisji, ale ta sama zasada stosuje się do wszystkich państw członkowskich.

Tymczasem - jak zauważył ekspert - Irlandia traci komisarza tak czy inaczej - począwszy od 2014 r., jeśli Traktat Lizboński byłby przyjęty, i z końcem 2009 r., jeśli zostanie odrzucony.

"Kampania rządu na rzecz poparcia Traktatu była zadowalająca, ale nie był to pokaz światowej klasy w dziedzinie komunikacji politycznej; rząd za bardzo polegał na ogólnych hasłach, a pozytywne, proeuropejskie treści nie zawsze odpowiadały na konkretne obawy wyborców" - ocenił Brady.

Zauważył też, że "rząd jest zawsze w gorszej pozycji w referendach. Tak jak w postępowaniu karnym w sądzie, rząd musi udowodnić, że jego argumenty są poza wszelką wątpliwością. Wszystko, co musi zrobić opozycja, to wykazać, że ma uzasadnione powody do obaw". (PAP)

asw/ mc/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)