Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W. Brytania: Będą nowe przepisy antyterrorystyczne

0
Podziel się:

Minister finansów Gordon Brown, który z końcem czerwca obejmie po Tonym Blairze stanowisko premiera Wielkiej Brytanii, planuje wprowadzenie w swym kraju zaostrzonych przepisów antyterrorystycznych.

Przyszły premier Wielkiej Brytanii już planuje wprowadzenie w swym kraju zaostrzonych przepisów antyterrorystycznych.

Brown chciałby m.in. by policja mogła bez stawiania zarzutów trzymać w areszcie osobę podejrzaną o terroryzm nie przez 28 dni jak teraz, a przez 90. Chciałby też, aby nagrania z podsłuchu telefonicznego mogły stanowić dowód przed sądem.

"Opinia publiczna musi zrozumieć, że mamy do czynienia z nowymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa" - powiedział Brown w niedzielę na spotkaniu z działaczami Partii Pracy w Newcastle.

Brown zapewnił, iż proponowanym środkom towarzyszyć będzie ściślejszy nadzór nad działalnością służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Ma on polegać m.in. na sądowej kontroli zasadności aresztowania podejrzanych, dokonywanej regularnie co siedem dni. Posłowie Izby Gmin uzyskaliby większe uprawnienia do nadzorowania pracy służb specjalnych i wzywania na posiedzenia komisji szefów wywiadu i kontrwywiadu.

Obrońcy praw człowieka i niektórzy posłowie porównali planowane wydłużenie do 90 dni okresu policyjnego aresztu wobec podejrzanych o terroryzm do internowania. Zastrzeżenia budzi też proponowane zwiększenie uprawnień policji, z czym ma wystąpić szef MSW John Reid.

W sprawie dopuszczenia dowodu z podsłuchu telefonicznego w postępowaniu sądowym przeciwko oskarżonym o terroryzm, Brown zapowiedział zwołanie międzypartyjnych konsultacji w ramach Privy Council - jednej z najstarszych instytucji państwowych, posiadającej również prerogatywy sądowe, w której skład wchodzą byli ministrowie.

Dotychczas przekazywaniu materiału z podsłuchu telefonicznego do sądów przeciwne były brytyjskie służby specjalne, ponieważ oznaczało to, iż sąd i obrona uzyskają wgląd w ich metody pracy operacyjnej. Taki materiał dowodowy dopuszczany jest m.in. w USA.

Brown chce także, aby popieranie terroryzmu było traktowane w orzecznictwie sądów jako okoliczność dodatkowo obciążająca oskarżonego tak samo, jak obecnie sąd wymierza surowszą karę oskarżonemu, gdy uzna, iż działał z pobudek rasistowskich.

W myśl propozycji Browna podejrzani, którym policja przedstawiła zarzuty popełnienia przestępstwa nadal mogliby być przesłuchiwani. "Antyterrorystyczne środki muszą być bardziej nowoczesne, a policyjna interwencja musi następować na wcześniejszym etapie" - dodał przyszły brytyjski premier.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)