Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W.Brytania: Czeczeński działacz chwali polskie władze ws. Zakajewa

0
Podziel się

Dyrektor działającej w W. Brytanii czeczeńskiej organizacji CPF (Chechnya
Peace Forum) Ivar Amundsen uznał, że polskie władze właściwie wyważyły względy polityczne i prawne
w sprawie Ahmeda Zakajewa.

bEixqTnV

Dyrektor działającej w W. Brytanii czeczeńskiej organizacji CPF (Chechnya Peace Forum) Ivar Amundsen uznał, że polskie władze właściwie wyważyły względy polityczne i prawne w sprawie Ahmeda Zakajewa.

"Polskie władze wyszły naprzeciw Rosjanom, zatrzymując Zakajewa, a następnie uwolniły go, uznając, że aresztowanie nie ma podstaw prawnych" - napisał Amundsen w wydanym w poniedziałek oświadczeniu. Jego zdaniem, naciskając na Warszawę w sprawie aresztowania Zakajewa Moskwa osiągnęła skutek odwrotny od zamierzonego.

"Rosjanie sami strzelili sobie w stopę, umieszczając działacza politycznego czeczeńskiej diaspory na liście ściganych przez Interpol. Zrobili tak ze względów politycznych, przywołując bezpodstawne zarzuty" - zaznaczył Amundsen.

bEixqTnX

"Ranga Ahmeda jako niekwestionowanego przywódcy politycznego, świeckiego i demokratycznego ruchu oporu Czeczenii jest silniejsza niż kiedykolwiek. Nakaz Interpolu przeciwko niemu został podważony przez orzeczenie polskiego sądu. Światowy Kongres Czeczenów zyskał rozgłos w mediach, na który w przeciwnym razie nie mógłby liczyć" - dodał.

"Dziękuję premierowi (Władimirowi) Putinowi oraz prokuratorowi generalnemu Federacji Rosyjskiej (Jurijowi) Czajce za to, że tak niezdarnie postąpili w tej sprawie, mimowolnie ściągając większą uwagę międzynarodowej opinii na swoje własne zbrodnie w Czeczenii" - napisał w konkluzji.

Według niepotwierdzonych doniesień Zakajew jest obecnie w W. Brytanii, ale nosi się z zamiarem przyjazdu do Polski w najbliższych dniach. (PAP)

asw/ az/ mc/ mag/

bEixqToy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)