Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W.Brytania: Morskich farm wiatrowych przybywa szybciej niż lądowych

0
Podziel się:

12 ostatnich miesięcy przyniosło znaczący wzrost nowych mocy wytwórczych w
sektorze morskiej energetyki wiatrowej w Wielkiej Brytanii. Według organizacji branżowej
RenewableUK, po raz pierwszy przyrost mocy w energetyce wiatrowej na morzu był większy niż na
lądzie.

12 ostatnich miesięcy przyniosło znaczący wzrost nowych mocy wytwórczych w sektorze morskiej energetyki wiatrowej w Wielkiej Brytanii. Według organizacji branżowej RenewableUK, po raz pierwszy przyrost mocy w energetyce wiatrowej na morzu był większy niż na lądzie.

Według RenewableUK, w okresie od lipca 2012 do czerwca 2013 na brytyjskich wodach zainstalowano turbiny wiatrowe o łącznej mocy 1463 MW. W tym samym okresie lądowe farmy wiatrowe zwiększyły swoje moce wytwórcze o 1258 MW. Według organizacji to pierwszy taki przypadek w historii brytyjskiej energetyki.

Na tak dobry wynik morskiej energetyki wiatrowej złożyły się przede wszystkim cztery największe projekty zrealizowane w tym okresie - farmy Greater Gabbard, Gunfleet Sands III, Sheringham Shoal, oraz London Array. Ostatnia z nich to największa obecnie morska farma wiatrowa na świecie.

Na koniec czerwca tego roku brytyjska energetyka wiatrowa dysponowała łącznymi mocami wynoszącymi 9710 MW.

Zdaniem ekspertów RenewableUK trend ten może się utrzymywać ze względu na coraz większą skalę projektów w morskiej energetyce wiatrowej. Tymczasem skala inwestycji na lądzie maleje ze względu na ograniczoną liczbę korzystnych lokalizacji oraz rozwijający się rynek małych farm wiatrowych, zaspokajających lokalne zapotrzebowanie na energię.

Wielka Brytania jest światowym potentatem w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Zainstalowane tam obecnie moce są większe niż wszystkich pozostałych krajów świata razem wziętych. Na różnym etapie realizacji są ponadto kolejne duże projekty w tym segmencie rynku energetyki odnawialnej. (PAP)

mas/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)