Notowania

wiadomości
19.10.2011 20:35

W.Brytania: Największe w Europie koczowisko zlikwidowane siłą

Oddziały szturmowe brytyjskiej policji w środę przez cały dzień likwidowały największe w Europie nielegalne koczowisko Dale Farm w hrabstwie Essex, przełamując opór stawiany przez mieszkańców i ok. 60 innych osób. Doszło do walki wręcz.

Podziel się
Dodaj komentarz

Oddziały szturmowe brytyjskiej policji w środę przez cały dzień likwidowały największe w Europie nielegalne koczowisko Dale Farm w hrabstwie Essex, przełamując opór stawiany przez mieszkańców i ok. 60 innych osób. Doszło do walki wręcz.

W poniedziałek sąd w Londynie postanowił, że ludzie koczujący na obozowisku Dale Farm (ang. travellers) muszą opuścić 49 z 54 zajmowanych tam działek. W przeciwnym razie władze miasta Basildon mogą ich wykwaterować siłą.

Dzień później sąd apelacyjny podtrzymał decyzję o eksmisji, co wyczerpało drogę sądową. Rozmowy z przedstawicielami władz Basildon nie przyniosły efektu.

Policja wkroczyła w środę nad ranem na teren obozowiska, forsując tylne ogrodzenie. Niektórzy spośród około stu funkcjonariuszy zostali obrzuceni butelkami i oblani płynami. Wcześniej odcięto dopływ prądu do Dale Farm.

W celu pomieszania szyków policji podpalono przyczepę kempingową. Kilka osób odniosło obrażenia.

Ogółem aresztowano 23 osoby. Policja starła się z anarchistami, lewicowymi aktywistami i obrońcami praw mniejszości z grupy Dale Farm Solidarity.

Władze lokalne Basildon nigdy nie udzieliły zgody na to obozowisko. Na usunięcie koczowiska, znajdującego się na terenie dawnej składnicy złomu, w ciągu 10 lat wydały 18 mln funtów.

Nielegalne obozowisko, którego teren ma teraz stać się chronionym pasem zieleni, sąsiaduje z legalnym.

Władze Basildon twierdzą, że koczownicy odrzucili oferty zakwaterowania pod dachem w innym miejscu, ponieważ nie chcieli mieszkać w czterech ścianach.

W Dale Farm mieszkało ok. 400 koczowników przybyłych pierwotnie z Irlandii (tzw. Irish travellers); ich styl życia nie różni się zasadniczo od stylu życia Romów, więc bywają z nimi utożsamiani (określenie "travellers", dosł. podróżny, jest potocznie używane także w odniesieniu do Romów podróżujących taborami).

W prawie brytyjskim Romowie i "travellers" są dwiema odrębnymi mniejszościami etnicznymi.

Pochodzenie irlandzkich koczowników nie jest jasne; strzegą swego prawa do nomadycznego stylu życia. Ich liczebność na Wyspach ocenia się na 15-30 tys. Mieszkają też w Irlandii. (PAP)

asw/ cyk/ mc/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz