Notowania

w.brytania
07.09.2009 19:48

W.Brytania: Nowo odkryty pająk nazwany na cześć Davida Bowie'ego

Nowo odkryty rzadki gatunek pająka został nazwany na cześć gwiazdy rocka Davida Bowie'ego - Heteropoda davidbowie. Pisze o tym w poniedziałek brytyjski dziennik "Daily Telegraph".

Podziel się
Dodaj komentarz

Nowo odkryty rzadki gatunek pająka został nazwany na cześć gwiazdy rocka Davida Bowie'ego - Heteropoda davidbowie. Pisze o tym w poniedziałek brytyjski dziennik "Daily Telegraph".

Żółtego, włochatego pająka odkrytego w Malezji nazwano tak, by zwrócić uwagę opinii publicznej na groźbę wymierania licznych gatunków pająków.

Bowie został uhonorowany przez zoologię ze względu na "muzyczny wkład w świat pająków" - pisze gazeta. Jak wyjaśnia, gwiazdor w 1972 roku wydał album "The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars" (Wzlot i upadek Ziggy'ego Stardusta i Pająków z Marsa).

Niemiecki specjalista od pająków Peter Jaeger, który dokonał odkrycia Heteropoda davidbowie, powiedział, że nadawanie pająkom nazw od nazwisk znanych osób przyciąga uwagę do sytuacji wielu gatunków, których siedliskom zagraża ludzka działalność.

Władze odpowiedzialne za ochronę środowiska tradycyjnie z niechęcią odnoszą się do wpisywania pająków na listę gatunków zagrożonych. Za to działacze tacy jak Jaeger argumentują, że wymieranie pająków zagraża genetycznej bioróżnorodności.

Gazeta przytacza wypowiedź Jaegera: "To wyścig z czasem. Tracimy szybko zasoby genetyczne, które ewoluowały przez ponad 300 mln lat".

W zeszłym roku na czerwoną listę zagrożonych gatunków prowadzoną przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody i Jej Zasobów (IUCN) trafiła wśród tysięcy innych gatunków indyjska tarantula (Poecilotheria hanumavilasumica) z wyspy Rameśwaram. Na wyspie tej, niedaleko Sri Lanki, pozostało już mniej niż 500 gatunków pająków, ponieważ ich leśne środowisko ulega zniszczeniu. Lasy są wycinane pod nowe hotele i kurorty. (PAP)

klm/ mc/

int.

Tagi: w.brytania, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz