Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W.Brytania: PKB w I kw. o 0,3 proc. wyższy niż kwartał wcześniej

0
Podziel się

Produkt krajowy brutto W.Brytanii w I kwartale br. był o 0,3 proc. większy
niż kwartał wcześniej, co koryguje opublikowaną w ubiegłym miesiącu wiadomość, że wzrost wyniósł
tylko 0,2 proc. - ogłosiło we wtorek brytyjskie Biuro Statystyki Państwowej (ONS).

bEgXwLoB

Produkt krajowy brutto W.Brytanii w I kwartale br. był o 0,3 proc. większy niż kwartał wcześniej, co koryguje opublikowaną w ubiegłym miesiącu wiadomość, że wzrost wyniósł tylko 0,2 proc. - ogłosiło we wtorek brytyjskie Biuro Statystyki Państwowej (ONS).

W porównaniu z analogicznym okresem 2009 roku PKB w I kwartale zmniejszył się o 0,2 proc., podczas gdy wcześniej podawano, że spadek wyniósł 0,3 proc.

W IV kwartale 2009 roku brytyjski PKB zwiększył się w porównaniu z kwartałem poprzednim o 0,4 proc.

bEgXwLoD

Dane te potwierdzają rozpowszechnioną ocenę, iż gospodarka brytyjska wychodzi z najgłębszej powojennej recesji w wolnym tempie i obecny rok zapowiada się jako trudny.

Produkcja przemysłowa zwiększyła się w I kwartale br. o 1,2 proc., co jest najlepszym takim wskaźnikiem od I kwartału 2006 roku. W sektorze usług finansowych i biznesowych wzrost wyniósł 0,7 proc. - czyli więcej niż kiedykolwiek od I kwartału 2008 roku.

Wydatki gospodarstw domowych i inwestycje publiczne były wyższe o 0,5 proc., natomiast hotelarstwo i gastronomia zanotowały spadek o 0,7 proc. Dane te wskazują na niski popyt wewnętrzny, któremu zaszkodziło przywrócenie od stycznia br. podatku VAT w poprzedniej wysokości 17,5 proc., po przejściowej obniżce do 15,0 proc.

Według ogłoszonych pod koniec marca prognoz resortu finansów, w roku 2010 brytyjski PKB wzrośnie o 1,0-1,5 proc., zaś w roku przyszłym o 3,0-3,5 proc.(PAP)

bEgXwLoJ

asw/ dmi/ pad/ mow/

bEgXwLpe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)