Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W.Brytania: Podejrzewany o terroryzm uciekł przebrany za kobietę

0
Podziel się

Podejrzewany o związki z somalijskimi islamistami 27-letni Mohammed Ahmed
Mohamed, któremu brytyjska policja ograniczyła swobodę poruszania, wymknął się spod policyjnej
kontroli, przebierając się w meczecie w kobiecy strój - burkę.

bEqoOTat

Podejrzewany o związki z somalijskimi islamistami 27-letni Mohammed Ahmed Mohamed, któremu brytyjska policja ograniczyła swobodę poruszania, wymknął się spod policyjnej kontroli, przebierając się w meczecie w kobiecy strój - burkę.

O piątkowej ucieczce poinformowano w poniedziałek. Zbiega szuka jednostka antyterrorystyczna. Zawiadomiono porty, lotniska i służbę ochrony granic. Sąd zgodził się na podanie jego danych osobowych do publicznej wiadomości. Media publikują portret pamięciowy poszukiwanego.

Szefowa MSW Theresa May oświadczyła w Izbie Gmin, że incydent nie uzasadnia wprowadzenia w Wielkiej Brytanii zakazu noszenia burki w miejscach publicznych. Zbieg, jej zdaniem, nie stwarza "bezpośredniego zagrożenia" dla innych.

bEqoOTav

Policja sądzi, że Mohamed może mieć powiązania z somalijskim ugrupowaniem islamistów Al-Szabab. Podejrzewa się, że był przez nie szkolony i że mógł pomagać innym muzułmanom w W. Brytanii w nawiązaniu kontaktów z Al-Szabab.

Swobodę poruszania się Mohameda ograniczono na podstawie przepisów antyterrorystycznych znanych jako TPIMS (Terrorism prevention and investigation measures). Policja stosuje ten środek zapobiegawczy wobec domniemanych terrorystów, których z braku dowodów nie może postawić przed sądem ani też deportować.

Mohamed musiał nosić elektroniczny pierścień umożliwiający policji monitorowanie jego ruchów, zobowiązany był do meldowania się na posterunku policji, nie wolno mu było chodzić w niektóre miejsca, nocować poza domem ani podróżować za granicę.

Ograniczenia takie nakłada na podejrzanych policja po konsultacji z kontrwywiadem. Mogą być stosowane maksymalnie przez dwa lata. W ocenie komentatorów ucieczka Somalijczyka może wywołać publiczną dyskusję na temat skuteczności TPIMS. (PAP)

bEqoOTaB

asw/ az/ mc/

bEqoOTaW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)