Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W.Brytania: Prasa:Kreml osiągnął strategiczny cel - bazy na Krymie

0
Podziel się:

Moskwa zrealizowała swą strategiczną ambicję przedłużenia dzierżawy baz
Floty Czarnomorskiej na Krymie przez dalsze 25-30 lat po roku 2017 - napisał czwartkowy "Times",
zaznaczając jednocześnie, że nie ma pewności, czy porozumienie to wejdzie w życie.

Moskwa zrealizowała swą strategiczną ambicję przedłużenia dzierżawy baz Floty Czarnomorskiej na Krymie przez dalsze 25-30 lat po roku 2017 - napisał czwartkowy "Times", zaznaczając jednocześnie, że nie ma pewności, czy porozumienie to wejdzie w życie.

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz i prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew na środowym spotkaniu w Charkowie porozumieli się nie tylko w sprawie baz, ale także cen za gaz, który Ukraina otrzyma z 30-procentową zniżką. W ocenie Janukowycza przekłada się na 40 mld USD w najbliższych 10 latach - zauważa gazeta.

"Porozumienie to jest triumfem Kremla w dwa miesiące po wyborze Janukowycza na prezydenta Ukrainy. Jego poprzednik Wiktor Juszczenko nalegał na zamknięcie bazy po upływie dzierżawy" - twierdzi dziennik.

"Spotkanie obu prezydentów jest wyrazem zintensyfikowania zabiegów podyktowanych chęcią odzyskania przez Moskwę wpływów na Ukrainie po załamaniu się stosunków w okresie prezydentury Juszczenki" - dodaje gazeta.

"Times" przypomina, że członkostwo w NATO przestało być celem polityki Kijowa, którym było za rządów Janukowycza i że prezydent USA Barack Obama także go nie popiera.

"W sytuacji, w której gospodarka Ukrainy boryka się ze skutkami globalnego kryzysu gospodarczego, Janukowycz usilnie zabiegał o ustępstwa ze strony Rosji. Tańszy gaz umożliwi jego rządowi opracowanie budżetu na 2010 r. i odblokuje pomoc MFW dla Ukrainy" - stwierdził dziennik.

Z kolei według "Financial Times" porozumienie z Charkowa, jeśli zostanie wcielone w życie "doprowadzi do tego, iż Kijów dokona ostrego zwrotu w dotychczasowej prozachodniej polityce w stronę zacieśnienia współpracy z Rosją".

"FT" sądzi, iż "dla pogrążonej w recesji Ukrainie porozumienie będzie dużym gospodarczym bodźcem", choć prawdopodobnym skutkiem będzie ochłodzenie w stosunkach z USA i UE.

Dla UE oznacza ono zmniejszenie ryzyka zakłóceń w dostawach gazu dostarczanego tranzytem przez Ukrainę, choć za cenę utraty politycznych wpływów w Kijowie - ocenia "FT".

Gazeta ma zarazem wątpliwości, czy Janukowycz mimo skonsolidowania władzy zdoła skutecznie stawić czoło prozachodnio nastawionej zachodniej Ukrainie, która przeciwna jest dalszemu korzystaniu przez rosyjską flotę z portów na Krymie. Porozumienie w sprawie baz wymaga ratyfikacji przez 2/3 posłów do parlamentu, ponieważ oznacza zmianę konstytucji. Janukowycz nie ma takiej większości.

Dziennik zwraca też uwagę, iż rosyjskie firmy uzyskały lukratywne kontrakty na budowę dwóch reaktorów nuklearnych na Ukrainie wraz z potwierdzeniem monopolu na dostawy paliwa jądrowego. (PAP)

asw/ dmi/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)