Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W.Brytania: Szybka ścieżka imigracyjna dla milionerów spoza UE

0
Podziel się:

Minister stanu w brytyjskim MSW Damian Green przedstawił w środę w siedzibie
londyńskiej giełdy założenia szybkiej ścieżki imigracyjnej dla zagranicznych milionerów, zwanych
superinwestorami.

Minister stanu w brytyjskim MSW Damian Green przedstawił w środę w siedzibie londyńskiej giełdy założenia szybkiej ścieżki imigracyjnej dla zagranicznych milionerów, zwanych superinwestorami.

Obcokrajowcy gotowi zdeponować 10 mln funtów na koncie w brytyjskim banku uzyskają wizę dla inwestorów uprawniającą do ubiegania się o prawo stałego pobytu w W. Brytanii po 2 latach zamiast 5. W przypadku zdeponowania 3 mln funtów czas oczekiwania na stały pobyt wyniesie 3 lata.

Inwestorzy dysponujący depozytem w wys. 1 mln funtów wciąż będą musieli czekać 5 lat, ale za to zostaną zwolnieni z obowiązującego w takich sytuacjach testu językowego.

Prawa do stałego osiedlenia w W. Brytanii zagraniczni bogacze nie stracą, jeśli przez 180 dni (6 miesięcy w roku) będą przebywali poza krajem (dotychczasowy limit wynosił 90 dni).

Równocześnie zliberalizowano przepisy dotyczące uzyskania prawa stałego pobytu przez przedsiębiorców. Jeśli założą w W. Brytanii firmę, tworząc co najmniej 10 nowych miejsc pracy, o rocznych obrotach przewyższających 10 mln funtów, uzyskają takie prawo po 3 latach.

Wizę uzyskają także cudzoziemcy, jeśli mają 50 tys. funtów do zainwestowania i biznesplan. Gdyby taką sumą dysponowało dwóch partnerów z biznesplanem, to obaj otrzymają wizy.

Nowe zasady obejmą także do 1 tys. imigrantów, którzy zdobyli międzynarodowe uznanie na polu naukowym lub kulturalnym bądź mają taki potencjał. Ta inicjatywa obliczona jest głównie na młodych ludzi z kapitałem intelektualnym.

W ocenie ekspertów bogaczom najbardziej spodoba się możliwość zdobycia prawa stałego pobytu mimo mieszkania przez 6 miesięcy w roku poza W. Brytanią.

Nieoficjalne doniesienia sugerują, że zainteresowanie osiedleniem się w W. Brytanii wyrazili w ostatnich miesiącach przedsiębiorcy i finansiści z państw arabskich, zwłaszcza Arabii Saudyjskiej, Egiptu i Bahrajnu, zaniepokojeni "Wiosną Ludów" na Bliskim Wschodzie. Rząd brytyjski chce ich przyciągnąć, ułatwiając osiedlenie się.

Według Greena "celem zmian jest dopilnowanie, że W. Brytania jest otwarta na ludzi z dużym kapitałem do zainwestowania, pobudzenie tworzenia nowych miejsc pracy i przychodu narodowego". Krytycy sądzą, że rząd otworzył furtkę dla bogaczy do "kupna paszportu".

Zmiany wchodzą w życie od 6 kwietnia, wraz z początkiem nowego roku finansowego 2011-12. (PAP)

asw/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)