Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W.Brytania: "The Guardian": Kreml chce wpłynąć na wynik wyborów

0
Podziel się:

Władze Kremla chcą wpłynąć na wynik
niedzielnych wyborów prezydenckich, wywierając nacisk na miliony
pracowników sektora publicznego - twierdzi sobotni "The Guardian".

Władze Kremla chcą wpłynąć na wynik niedzielnych wyborów prezydenckich, wywierając nacisk na miliony pracowników sektora publicznego - twierdzi sobotni "The Guardian".

Gazeta powołuje się m. in. na Marinę Daszenkową, rzeczniczkę niezależnej organizacji monitorującej przebieg kampanii wyborczej i głosowania "Gołos", Renata Sulejmanowa - działacza komunistycznego z Nowosybirska, Władimira Biezpałowa - deputowanego z Władywostoku oraz doniesienia z Niżnego Nowogrodu.

Według dziennika, przewodniczącym komisji wyborczych miano polecić głosowanie za nieobecnych poprzez wrzucenie kart do głosowania do urn wyborczych po zamknięciu lokali; władze regionalne mają w swoich sprawozdaniach dla Centralnej Komisji Wyborczej podawać dane, których oczekują władze, a nie dane faktyczne.

Gubernatorzy regionów, kierownicy urzędów, dyrektorzy szkół i inni decydenci otrzymali polecenie, aby dołożyli starań, by popierany przez Władimira Putina kandydat Dmitrij Miedwiediew uzyskał druzgocącą przewagę nad konkurentami - pisze gazeta.

"The Guardian" podaje, że nauczycielom, studentom i lekarzom na spotkaniach w miejscach pracy polecono, że jeśli nie chcą narazić się na utratę pracy na uczelni lub usunięcie ze studiów, powinni wziąć udział w wyborach. Na zebraniach komitetów rodzicielskich w szkołach zapowiedziano rodzicom, że jeśli nie chcą, by dzieci miały trudności, powinni głosować.

Szefowie różnych instytucji publicznych muszą zadbać o to, by frekwencja sięgnęła 68-70 proc., z czego ok. 72 proc. głosów powinno zostać oddanych na Miedwiediewa (w grudniowych wyborach do Dumy na Putina oddano 71 proc. głosów-PAP) - pisze gazeta.

Niezależni analitycy spodziewają się, że do wyborów pójdzie 25-50 proc. uprawnionych do głosowania.(PAP)

asw/ jo/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)