Notowania

wywiad
30.10.2010 03:13

W.Brytania: Wywiad był uprzedzony o przesyłkach z Jemenu

Brytyjski wywiad był uprzedzony o podejrzanych przesyłkach z Jemenu i zarządził operację, której efektem było wykrycie jednej z nich na lotnisku w Nottingham - poinformował w sobotę dziennik "Daily Telegraph".

Podziel się
Dodaj komentarz

Brytyjski wywiad był uprzedzony o podejrzanych przesyłkach z Jemenu i zarządził operację, której efektem było wykrycie jednej z nich na lotnisku w Nottingham - poinformował w sobotę dziennik "Daily Telegraph".

Operację zarządziły służby specjalne we współpracy z policją hrabstwa Leicestershire - twierdzi zwykle dobrze poinformowany w sprawach bezpieczeństwa "Daily Telegraph".

Antyterrorystyczny dział Scotland Yardu, który wszczął dochodzenie na obecnym etapie nie wie, lub nie ujawnia, w jaki sposób urządzenie w pakunku (m. in. pojemnik długości ok. 30 cm w drukarce Hewletta Packarda, z którego zwisały druty i wydobywał się biały proszek) miałoby zostać zmontowane i zdetonowane.

"Daily Telegraph" powołuje się na doniesienia z USA sugerujące, iż urządzenie wybuchowe zawierało związek chemiczny PETN (tetraazotan pentaerytrytu), ten sam, którym posłużyli się niedoszli zamachowcy Umar Farouk Abdulmutallab w grudniu 2009 roku oraz Richard Reid w 2001 roku. Pierwszy ukrył go na ciele, a drugi w podeszwie i obcasach w butach.

Gazeta cytuje ekspertów USA, których zdaniem w grę wchodzą trzy teorie: próba zamachu, sprawdzenie przygotowań do zamachu lub zastraszenie amerykańskiej opinii w przededniu wyborów do Kongresu.

Przesyłka znaleziona w Nottingham na pokładzie samolotu firmy spedycyjnej UPS i druga w samolocie FedEx w Dubaju miały docelowo trafić do USA. Obie pochodzą z Jemenu, gdzie ostatnio Al-Kaida bardzo się uaktywniła.

Lotnisko w Nottingham (East Midlands Airport) jest ważną bazą logistyczną UPS. Budzącą podejrzenia przesyłkę policja wykryła na nim ok. 15.30 czasu lokalnego, usunęła z pokładu samolotu lecącego do Chicago, ale testy nie wykazały obecności materiału wybuchowego.

Po znalezieniu drugiego podejrzanego pakunku w Dubaju, przesyłkę w Nottingham zbadano ponownie i dopiero wówczas wykryto w nim urządzenie "sprytnie ukryte" w pojemniku do tonera komputerowej drukarki, którego elementem, jak donosi "Daily Telegraph", miał być także telefon komórkowy.

Szefowa brytyjskiego MSW Theresa May wydała polecenie wstrzymania wszystkich lotów z Jemenu do Wielkiej Brytanii i powiedziała, że rząd zastanawia się nad nowymi środkami bezpieczeństwa dla przesyłek lotniczych z Jemenu.

W piątek wieczorem w Londynie na tajnym posiedzeniu zebrał się komitet Cobra koordynujący pracę agend rządowych i służb wywiadowczych w nadzwyczajnych sytuacjach - donosi BBC. Kolejne posiedzenie wyznaczono na sobotę. (PAP)

asw/ sp/

Tagi: wywiad, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz