Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W.Brytania: Żołnierz uznany za winnego zabójstwa rannego Afgańczyka

0
Podziel się:

Żołnierz brytyjskiej Królewskiej Piechoty Morskiej został uznany
przez sąd wojskowy za winnego zabójstwa rannego afgańskiego rebelianta; oskarżenie określiło czyn
jako "egzekucję". Dwaj inni żołnierze zostali uniewinnieni - pisze w piątek BBC.

bEsvqsmt

Żołnierz brytyjskiej Królewskiej Piechoty Morskiej został uznany przez sąd wojskowy za winnego zabójstwa rannego afgańskiego rebelianta; oskarżenie określiło czyn jako "egzekucję". Dwaj inni żołnierze zostali uniewinnieni - pisze w piątek BBC.

Trzej podsądni, określani jako żołnierze piechoty morskiej A, B i C, nie przyznali się do zastrzelenia nieznanego mężczyzny podczas patrolu w prowincji Helmand na południu Afganistanu w roku 2011.

Brygadier z Royal Marines (piechoty morskiej) Bill Dunham powiedział, że to "naprawdę szokująca i przerażająca aberracja" i że "nie może się to powtórzyć".

bEsvqsmv

Po raz pierwszy członkowie brytyjskich sił zbrojnych musieli odnieść się do zarzutu morderstwa w związku z konfliktem w Afganistanie - pisze wojskowa korespondentka BBC Caroline Wyatt.

Żołnierz A, któremu grozi kara dożywotniego więzienia, został wzięty pod straż, żołnierze B i C mogą wrócić do służby wojskowej.

Żołnierz B nieświadomie sfilmował morderstwo, do którego doszło 15 września 2011 roku, kamerą umieszczoną na hełmie. Materiał był pokazywany sędziom podczas dwutygodniowego procesu. Widać na nim żołnierza A, który zabija z 9-milimetrowego pistoletu Afgańczyka i mówi, że usuwa go z tego świata i nie robi niczego, czego zabijany nie zrobiłby im.

Zabójca mówi następnie do swych towarzyszy, że o sprawie tej nikt nie może się dowiedzieć, bo "właśnie złamał konwencję genewską".

bEsvqsmB

Do zabójstwa doszło po ataku na bazę patrolu w prowincji Helmand, którego dokonali afgańscy rebelianci. Jeden z Afgańczyków został poważnie ranny w ataku śmigłowca Apache, który został wysłany jako wsparcie. Żołnierzy A, B i C skierowano na miejsce, by się upewnić, czy ranny rebeliant żyje czy nie.

Na procesie A przyznał się do oddania strzału w pierś rebelianta, lecz utrzymywał, że tamten już nie żył. Lekarz sądowy Nicholas Hunt potwierdził jednak na rozprawie, że Afgańczyk żył.

"Sąd musi ustalić wymiar minimum kary, po odbyciu której będzie pan mógł ubiegać się o zwolnienie" - powiedział żołnierzowi A sędzia Jeff Blackett. Wyrok, według BBC, ma zostać ogłoszony na początku grudnia.(PAP)

mmp/ mc/

bEsvqsmC

15008460 int.

bEsvqsmW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)