Notowania

wiadomości
31.01.2014 21:33

W czwartek wznowienie rozmów ze związkami w Kompanii Węglowej

# dochodzi informacja o zakończeniu okupacji i zapowiedź wznowienia rozmów #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi informacja o zakończeniu okupacji i zapowiedź wznowienia rozmów #

31.01. Katowice (PAP) - Związki zawodowe i zarząd Kompanii Węglowej wznowią negocjacje na temat zapisów programu restrukturyzacji spółki na lata 2014-2020. Spotkanie zaplanowano na czwartek. W tej sytuacji grupa górników, którzy przyszli w piątek do siedziby spółki, opuściła ją.

Jak poinformował rzecznik Kompanii Węglowej Zbigniew Madej, przedmiotem piątkowego posiedzenia Rady Nadzorczej Kompanii Węglowej była m.in. bieżąca sytuacja spółki oraz analiza przedstawionego przez zarząd programu restrukturyzacji Kompanii Węglowej na lata 2014 - 2020 i planu techniczno - ekonomicznego na 2014 rok.

"Problematyka ta będzie rozpatrywana na kolejnym posiedzeniu Rady Nadzorczej" - podał Madej. Jego terminu na razie nie określono.

"W czwartek 6 lutego spotkamy się z zarządem, aby wypracować porozumienie w sprawie programu restrukturyzacji. Wznowienie negocjacji jest tym, o co nam chodziło. Miejmy nadzieję, że tym razem uda się osiągnąć kompromis" - powiedział po piątkowym spotkaniu szef górniczej "Solidarności" Jarosław Grzesik.

Na decyzję Rady Nadzorczej w siedzibie spółki przez kilka godzin oczekiwało blisko 200 górników. Wcześniej deklarowali, że gdyby Rada Nadzorcza przyjęła program w wersji zaproponowanej przez zarząd, są zdecydowani na kontynuowanie okupacji budynku.

"Ludzie pojechali do domów i będą czekać na wynik czwartkowych rozmów. Pracownicy Kompanii Węglowej doskonale wiedzą, że wdrożenie programu restrukturyzacji w tej wersji oznaczałoby powolne zwijanie spółki. Na to nie ma i nie będzie naszej zgody" - mówił Grzesik.

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami przed rozpoczęciem piątkowego posiedzenia rady nadzorczej, jej członkowie spotkali się z przedstawicielami działających w Kompanii central związkowych i wysłuchali opinii związkowców na temat programu restrukturyzacji przygotowanego przez zarząd spółki.

Projekt programu restrukturyzacji KW był dyskutowany przez zarząd ze związkami przez półtora miesiąca. 16 stycznia strony osiągnęły wstępne porozumienie, ale do jego podpisania nie doszło z powodu sprzeciwu jednego z 13 związków - Kadry. W tej sytuacji zarząd uznał rozmowy za zakończone, a 23 stycznia przyjął program w nieco złagodzonej wersji, by przekazać go radzie nadzorczej.

24 stycznia związki zawodowe przedstawiły zarządowi spółki swój projekt porozumienia ws. programu restrukturyzacji, licząc na wznowienie rozmów. Przedstawiciele zarządu firmy sygnalizowali jednak, że proces konsultacji programu został już definitywnie zamknięty, natomiast dalsze rozmowy ze związkami mogą być prowadzone w innym trybie - np. w myśl przepisów ustawy o zwolnieniach z przyczyn ekonomicznych (zarząd KW chce zwolnić 884 osoby z administracji) lub na tematy nieujęte w programie restrukturyzacji.

Jak przekazała śląsko-dąbrowska Solidarność, związki domagają się zmian części zapisów programu zarządu. Ich projekt porozumienia zakłada m.in. rezygnację zarządu KW z zamiaru przeprowadzenia masowych redukcji zatrudnienia wśród pracowników administracji spółki, w zamian za zawieszenie wypłaty tzw. 14-tej pensji dla tej grupy zawodowej na 3 lata. Na ten okres osoby zatrudnione w administracji miałyby otrzymać gwarancje zatrudnienia. Natomiast gwarancje dla pozostałych pracowników spółki miałyby zostać wydłużone do 2020 r.

Kolejny postulowany przez związkowców zapis dotyczy wycofania się z planów łączenia kopalń. Zamiast tego pracownicy mogliby być po uzgodnieniu ze związkami przenoszeni pomiędzy kopalniami.(PAP)

lun/ mtb/ pad/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz