Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W dyskusję nad reformą służb włączy się kolegium służb specjalnych

0
Podziel się:

W pracę nad reformą służb specjalnych włączone zostało kolegium ds.
służb specjalnych; do końca stycznia ma przedstawić swoje uwagi do opracowanych założeń, a na
początku marca spotka się z premierem, który zdecyduje o ostatecznym kierunku zmian - powiedział
szef MSW Jacek Cichocki.

W pracę nad reformą służb specjalnych włączone zostało kolegium ds. służb specjalnych; do końca stycznia ma przedstawić swoje uwagi do opracowanych założeń, a na początku marca spotka się z premierem, który zdecyduje o ostatecznym kierunku zmian - powiedział szef MSW Jacek Cichocki.

"Mamy ostatni etap domykania tej reformy, decyzją pana premiera poproszeni zostali jeszcze do włączenia się do tej dyskusji członkowie kolegium ds. służb specjalnych" - powiedział w czwartek w radiu Tok Fm Cichocki.

Wyjaśnił, że każdy z członków kolegium otrzymał propozycję zmian przygotowaną przez Cichockiego wraz z ministrem obrony Tomaszem Siemoniakiem.

"Mamy nadzieję, że do końca stycznia wypowiedzą się na piśmie, opracujemy te opinie, dojdzie do spotkania kolegium pod koniec lutego, na początku marca i po tym spotkaniu pan premier ostatecznie rozstrzygnie, w jakim kierunku to będzie szło" - dodał szef MSW.

Szczegóły reformy służb specjalnych nie są jeszcze znane. Nad założeniami pracują szef MSW Jacek Cichocki i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

W związku z planowaną reformą do dymisji podał się szef ABW Krzysztof Bondaryk. Od środy obowiązki szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego pełni płk Dariusz Łuczak. Premier Donald Tusk, pytany na początku stycznia o motywy rezygnacji Bondaryka, powiedział, że w ocenie szefa ABW zapowiadany kierunek zmian w służbach specjalnych nie jest zgodny z jego wyobrażeniem o funkcjonowaniu ABW.

Według "Gazety Wyborczej" w projektowanej reformie służb specjalnych ABW nie będzie prowadzić śledztw gospodarczych. Jak pisze "GW", służby chcą jednak nadzorować najważniejsze przedsiębiorstwa państwowe.

Premier chce, by bezpośredni nadzór nad swoimi służbami mieli ministrowie obrony i spraw wewnętrznych. Dotychczas podlegały bezpośrednio szefowi rządu, który teraz zachowałby tylko nadzór nad CBA.

"Będziemy chcieli, aby ABW koncentrowała się i profesjonalizowała w działaniach dotyczących zagrożeń terrorystycznych, ekstremizmów, w ochronie informacji niejawnych. Doświadczenie z Brunonem K. (chemikiem, który planował wysadzenie budynku Sejmu - PAP) - współpracy między ABW i prokuraturą - każe nam się zastanowić nad takim modelem, w którym Agencja mogłaby także prowadzić czynności procesowe w odniesieniu do czynów, o których mówimy" - wyjaśniał premier. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)