Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Gdańsku odbył się VIII Kongres Sekretariatu Nauki i Oświaty NSZZ "S"

0
Podziel się:

W sobotę w Gdańsku zakończył się VIII Kongres Sekretariatu Nauki i Oświaty
NSZZ "Solidarność". W jego trakcie wybrano m.in. nowego przewodniczącego Sekretariatu: został nim
przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "S" Ryszard Proksa.

W sobotę w Gdańsku zakończył się VIII Kongres Sekretariatu Nauki i Oświaty NSZZ "Solidarność". W jego trakcie wybrano m.in. nowego przewodniczącego Sekretariatu: został nim przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "S" Ryszard Proksa.

Jak poinformował rzecznik prasowy Kongresu, Wojciech Jaranowski, w trakcie dwudniowych obrad (Kongres rozpoczął się w piątek), oprócz przewodniczącego wybrano też 15-osobową Radę Sekretariatu.

Uczestnicy Kongresu przyjęli też szereg apeli i stanowisk. Delegaci zaapelowali m.in. do ministra nauki i szkolnictwa wyższego, premiera oraz Sejmu i Senatu o zdecydowane działania, "które odwrócą proces degradacji polskiej nauki i szkolnictwa wyższego". Zdaniem delegatów najpilniejsza jest "likwidacja patologii: niskich płac, wieloetatowości i niskich nakładów na naukę".

Delegaci na Kongres skierowali też apel do przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska w sprawie "zaprzestania prowadzenia agresywnej walki politycznej".

"Stosowanie przez prominentnych polityków Platformy Obywatelskiej niedopuszczalnych metod zwalczania przeciwników politycznych wyrażających się niestosownym słownictwem, insynuacjami czy poniżaniem oponentów jest szkodliwe zarówno w wymiarze społecznym jak i indywidualnym" - napisano m.in. w apelu, w którym delegaci ostrzegli też, że "upowszechnianie negatywnych wzorców zachowań jest antywychowawcze, a skutki takich praktyk Polacy będą odczuwali przez dziesięciolecia".

Kongres zwrócił się również z apelem do władz związku. W stanowisku skierowanym do Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" delegaci proszą o reformę w NSZZ "S" i wprowadzenie zmian w statucie, które wzmocniłyby struktury branżowe związku. Jak wyjaśnił PAP Ryszard Proksa, sprawa dotyczy m.in. sposobu rozdziału środków na poszczególne sekcje.

"Sekcja oświaty i wychowania jest najliczniejszą sekcją w związku, a na utrzymanie naszych struktur otrzymujemy tak niewielkie środki, że - aby utrzymać naszą działalność, w tym biura w regionach, wprowadziliśmy wewnętrzne składki" - powiedział Proksa.

Sekretariat Nauki i Oświaty NSZZ "Solidarność" to ciało skupiające przedstawicieli czterech pokrewnych krajowych sekcji branżowych: oświaty i wychowania; nauki; Polskiej Akademii Nauk oraz kultury fizycznej, sportu i turystyki.

"W przeciwieństwie do poszczególnych sekcji Sekretariat ma osobowość prawną, może więc podejmować wiążące decyzje, w tym finansowe" - wyjaśnił PAP Ryszard Proksa. Jak dodał, oprócz zadań organizacyjnych, Sekretariat pełni też rolę merytoryczną: może on np. - w imieniu wchodzących w jego skład czterech sekcji, zajmować stanowiska w istotnych dla tych pokrewnych sekcji sprawach.

Władze Sekretariatu zmieniają się co cztery lata, wybiera je Kongres złożony z delegatów wskazanych przez wszystkie cztery sekcje reprezentowane w Sekretariacie. Oprócz przewodniczącego Kongres wybiera też 15-osobową Radę Sekretariatu, w skład której wchodzą przedstawiciele wspomnianych czterech sekcji.

Poprzednim przewodniczącym Sekretariatu Nauki i Oświaty NSZZ "Solidarność" był Stefan Kubowicz, do niedawna przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" (także na tym stanowisku, w maju br. Kubowicza zastąpił Proksa).(PAP)

aks/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)