Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Gdańsku otwarto wystawę poświęconą Willemu Brandtowi

0
Podziel się:

W gdańskim Nowym Ratuszu otwarto we wtorek wystawę poświęconą byłemu
kanclerzowi Republiki Federalnej Niemiec Willemu Brandtowi. Ekspozycja upamiętnia zawarty przed 40
laty układ normalizujący stosunki polsko-niemieckie.

W gdańskim Nowym Ratuszu otwarto we wtorek wystawę poświęconą byłemu kanclerzowi Republiki Federalnej Niemiec Willemu Brandtowi. Ekspozycja upamiętnia zawarty przed 40 laty układ normalizujący stosunki polsko-niemieckie.

Wystawa zorganizowana została wspólnie przez Europejskie Centrum Solidarności oraz Fundację im. Friedricha Berta. W jej otwarciu wzięli udział m.in. posłanka do Bundestagu Angelika Schwall-Dueren (wiceprzewodnicząca Frakcji Parlamentarnej SPD w Bundestagu), konsul generalny RFN w Polsce Joachim Bleicker oraz prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

"Nikt nie poddaje w wątpliwość, że Willy Brandt był prekursorem nowej polityki zagranicznej Niemiec" - mówiła przed otwarciem ekspozycji Schwall-Dueren, przypominając przy tym o symbolicznym "upadku na kolana" Willego Brandta przed pomnikiem warszawskiego Getta, które to wydarzenie miało miejsce w 1970 roku.

"Był to symboliczny gest przyjęcia odpowiedzialności za te przestępstwa narodowego socjalizmu, których Niemcy dopuścili się w Polsce" - powiedziała posłanka dodając, że ją samą - jeszcze jako młodą kobietę - poruszyła i zainteresowała partią SPD godna uwagi historia Brandta i jego "nieprzerwane zaangażowanie na rzecz pokoju, sprawiedliwości i solidarności".

Wystawa poświęcona Willemu Brandtowi składa się z 22 plansz prezentujących życie i działalność tego niemieckiego polityka.

Jak poinformował PAP Knut Dethlefsen, dyrektor biura Fundacji im. Friedricha Eberta w Polsce, w Gdańsku wystawę będzie można oglądać do września. "W październiku pojedzie ona do Wrocławia, a 7 grudnia, kiedy to dokładnie przypada rocznica podpisania układu i wizyty Willego Brandta w Polsce, ekspozycja zostanie otwarta w Warszawie" - powiedział Dethlefsen.

Dyrektor dodał, że Gdańsk wybrano na pierwsze miejsce ekspozycji ze względu na szczególny charakter tego miasta. "Przecież tu właśnie narodziła się +Solidarność+ i mieszkał Guenter Grass, który - podobnie jak Willy Brandt - także wiele zrobił dla pojednania polsko-niemieckiego" - powiedział Dethlefsen.

Wieloletni działacz SPD Willy Brandt (1913-92) był kanclerzem RFN w latach 1969-74. 7 grudnia 1970 r. zawarł (podpisany z polskiej strony przez Józefa Cyrankiewicza) układ z Polską o podstawach normalizacji stosunków polsko-niemieckich. W czasie tej samej wizyty oddał hołd ofiarom warszawskiego getta, upadając na kolana przed poświęconym im pomnikiem. W 1971 r. Brandt otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.

Fundacja im. Friedricha Eberta jest prywatną, niemiecką organizacją działającą na rzecz "podstawowych wartości i ideałów demokracji społecznej". Założona została ona w roku 1925 na mocy testamentu Friedricha Eberta, pierwszego demokratycznie wybranego niemieckiego prezydenta, który swoją karierę zaczynał jako prosty rzemieślnik.(PAP)

aks/ la/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)