Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
fundacja
25.11.2009 16:39

W grudniu otwarcie rodzinnego dom dziecka Fundacji "Happy Kids"

W połowie grudnia w Łodzi otwarty zostanie kolejny rodzinny dom dziecka stworzony przez Fundację "Happy Kids". Zamieszka w nim ośmioro dzieci i dwoje rodziców zastępczych. Do zakładania takich rodzin zachęca łodzian kampania "Przytul. Zostań rodzicem zastępczym".

Podziel się
Dodaj komentarz

W połowie grudnia w Łodzi otwarty zostanie kolejny rodzinny dom dziecka stworzony przez Fundację "Happy Kids". Zamieszka w nim ośmioro dzieci i dwoje rodziców zastępczych. Do zakładania takich rodzin zachęca łodzian kampania "Przytul. Zostań rodzicem zastępczym".

O problemach sieroctwa społecznego i rodzicielstwa zastępczego dyskutowali w środę przedstawiciele organizacji społecznych podczas konferencji "Stop zmarnowanym szansom".

Jak powiedział w środę PAP wiceprezes "Happy Kids" Aleksander Kartasiński, jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie 15 grudnia otwarty zostanie czwarty już rodzinny dom dziecka w Łodzi. Jego utworzenie i wyposażenie kosztowało ponad milion złotych, które udało się pozyskać dzięki akcji z jedną z sieci handlowych. Wcześniej - działająca od ośmiu lat Fundacja - stworzyła w Łodzi trzy takie placówki. W sumie znalazło w nich miejsce ponad 20 dzieci.

Zawód rodzica zastępczego funkcjonuje w Polsce od 2001 roku. Jednak - zdaniem przedstawicieli organizacji społecznych - jeszcze nigdy rodzicielstwo zastępcze nie przechodziło takiego kryzysu, jak obecnie. Dzieci, którym trzeba pomóc, jest coraz więcej, a chętnych do zakładania rodzin coraz mniej.

Z danych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej wynika, że w Łodzi są obecnie 24 rodziny zawodowe o charakterze pogotowia rodzinnego, 13 rodzin zawodowych wielodzietnych oraz pięć specjalistycznych. Tymczasem w łódzkich placówkach opiekuńczo-wychowawczych znajduje się wciąż 570 dzieci, które mogłyby trafić do takich rodzin. Osoby, które chciałyby zostać rodzicami zastępczymi podkreślają, że brak jest informacji, gdzie można się zwrócić, aby otrzymać rzetelną wiedzę na ten temat.

Dlatego od kilku miesięcy w Łodzi prowadzona jest kampania "Przytul. Zostań rodzicem zastępczym" i - zdaniem jej organizatorów - przynosi ona pierwsze efekty. "Obecnie jest już kilkanaście rodzin, które jasno zadeklarowały chęć zostania rodzicem zastępczym i podejmują konkretne kroki, czyli zgłaszają się do ośrodków adopcyjnych. Rusza w związku z tym kolejny kurs przygotowujący do tej odpowiedzialnej roli" - wyjaśnił Kartasiński. Kampanię zakończy 29 grudnia koncert "Dzieci dzieciom".

Od ub. roku w Łodzi realizowany jest - jedyny w Polsce - miejski Program Rozwoju Rodzicielstwa Zastępczego. Rodzinom zastępczym, które mają gorsze warunki lokalowe, miasto może zapewnić większe mieszkania, rodziny otrzymują także dofinansowanie do letniego wypoczynku, wsparcie ze strony specjalistów, a dzieci z tych rodzin mają zapewnione miejsca w miejskich przedszkolach.(PAP)

szu/ malk/ mow/

Tagi: fundacja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz