Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W Irlandii Północnej udaremniono atak moździerzowy

0
Podziel się:

Policja ulsterska poinformowała, że udaremniła w Londonderry próbę ataku na posterunek policyjny, który miał być przeprowadzony z użyciem moździerzy.

W Irlandii Północnej udaremniono atak moździerzowy
(infomatique/CC/Flickr)

Policja ulsterska poinformowała, że udaremniła w Londonderry próbę ataku na posterunek policyjny, który miał być przeprowadzony z użyciem moździerzy. Przejęto też pociski moździerzowe ukryte w samochodzie w mieszkaniowej dzielnicy miasta.* *Atak udaremniono w ostatniej chwili - informuje BBC.

W związku z operacją, wiązaną z irlandzkimi republikanami, aresztowano trzech mężczyzn: dwóch w wieku 35 i 37 lat na miejscu w niedzielę wieczorem i 37-latka nieco później, po przeszukaniu domu. W nocy z niedzieli na poniedziałek ewakuowano też ok. 100 domów w Londonderry, drugim co do wielkości mieście Irlandii Północnej.

Stephen Cargin z tamtejszej policji powiedział, że gdyby atak doszedł do skutku mogłoby to się skończyć _ zbiorowym zabójstwem _. Dodał, że moździerze były chałupniczej roboty i prawdopodobieństwo chybienia celu i uderzenia w pobliskie domy było realne. BBC pisze, że po raz pierwszy usiłowano przeprowadzić na taką skalę atak z wykorzystaniem pocisków moździerzowych.

Porozumienie z 1998 roku zakończyło trwający trzy dekady konflikt między nacjonalistami i republikanami, głównie katolikami, dążącymi do zjednoczenia z Republiką Irlandii, oraz głównie protestanckimi unionistami, którzy chcą pozostać częścią Wielkiej Brytanii. Nadal jednak dochodzi do sporadycznych ataków z użyciem bomb i broni palnej.

Republikańska partia Sinn Fein potępiła próbę ataku. _ W XXI wieku nie ma miejsca dla ludzi, którzy określają się dysydenckimi republikanami _ - oświadczył deputowany tej partii w północnoirlandzkim parlamencie Raymond McCartney.

Minister sprawiedliwości Irlandii Płn. David Ford potępił osoby stojące za planami ataku, mówiąc, że nie _ mają one szacunku dla życia _ i dla cywilnych mieszkańców miasta, niezależnie od tego, co było planowanym celem.

Czytaj więcej w Money.pl
To miał być atak terrorystyczny. Sprawcy... Służby antyterrorystyczne w Indonezji zatrzymały jedenaście osób posądzanych o przygotowywanie serii ataków na różne cele.
Szukano go w całej Europie, wpadł w Polsce Centralne Biuro Śledcze zatrzymało byłego funkcjonariusza łotewskiej policji, poszukiwanego między innymi za zabójstwa.
Krawy atak na ostatni bastion sił Asada Co najmniej 34 członków syryjskich sił reżimowych zginęło w szturmie rebeliantów w prowincji Aleppo.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)