Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W Katowicach odbędzie się konkurs kwartetów dedykowany Szymanowskiego

0
Podziel się

W Katowicach zostanie zorganizowany I Międzynarodowy Konkurs Kwartetów
Smyczkowych im. Karola Szymanowskiego - poinformowało PAP w poniedziałek towarzystwo imienia
kompozytora. Zmagania odbędą się we wrześniu 2014 r.

bErZfhmd

W Katowicach zostanie zorganizowany I Międzynarodowy Konkurs Kwartetów Smyczkowych im. Karola Szymanowskiego - poinformowało PAP w poniedziałek towarzystwo imienia kompozytora. Zmagania odbędą się we wrześniu 2014 r.

Konkurs skierowany jest do młodych muzyków - mogą w nim wziąć udział zespoły wszystkich narodowości o sumie wieku 120 lat, przy czym jeden członek zespołu może mieć maksymalnie 35 lat.

Zespoły biorące udział w zmaganiach zaprezentują kwartety smyczkowe Szymanowskiego i innych dwudziestowiecznych kompozytorów europejskich, m.in. Andrzeja Panufnika, Antona Berga, Benjamina Brittena i Beli Bartoka. W regulaminie konkursu przewidziano także wykonanie dowolnego utworu skomponowanego po 1945 r. przez kompozytora z kraju pochodzenia zespołu lub w przypadku zespołów wielonarodowościowych przynajmniej jednego z członków zespołu.

bErZfhmf

Dla zdobywców pierwszego miejsca przewidziana jest nagroda pieniężna w wysokości 32 tys. zł. Laureaci drugiej nagrody otrzymają 24 tys. zł. Przewidziano także cztery nagrody specjalne.

Zgłoszenia należy nadsyłać do 30 czerwca 2014 r. Występy kwartetów smyczkowych oceni międzynarodowe jury, w którym zasiądą Arkadiusz Kubica z Silesian Quartet Katowice, Johannes Meissl z Artis Quartet Vienna, Natasza Priszepenko z Artemis Quartet Berlin, Krzysztof Chorzelski z Belcea Quartet London, Marcin Sieniawski z Szymanowski Quartet Hanover oraz Józef Kolinek z Prima Vista Quartet Warsaw.

Organizatorami konkursu są Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego oraz Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Nie jest to pierwszy międzynarodowy konkurs pod patronatem Szymanowskiego - w 2012 r. w 130. rocznicę jego urodzin w Katowicach odbył się I Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski dedykowany Szymanowskiemu. Na konkurs napłynęło 176 prac z 36 krajów świata. Pierwszą nagrodę otrzymał Hiszpan Oscar Prados Sillero za kompozycję "Chant des nuages du soir". (PAP)

bErZfhml

mce/ ls/

bErZfhmG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)