Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W Katowicach rusza kampania promująca wolontariat

0
Podziel się

Z roku na rok coraz mniej Polaków garnie się do pracy wolontariusza. Aby to
zmienić, w Katowicach w poniedziałek rusza kampania społeczna "Wolontariat pomaga".

bEgsXtvp

Z roku na rok coraz mniej Polaków garnie się do pracy wolontariusza. Aby to zmienić, w Katowicach w poniedziałek rusza kampania społeczna "Wolontariat pomaga".

Plakaty promujące wolontariat będzie można zobaczyć w tramwajach i na przystankach. Później trafią do szkół i na uczelnie.

"W Polsce od kilku lat obserwujemy kryzys wolontariatu. Także do naszego centrum w Katowicach przychodzi coraz mniej osób. Postanowiliśmy, że trzeba coś z tym zrobić i spróbować zaktywizować mieszkańców Katowic" - powiedział PAP koordynator kampanii, Dariusz Stawik ze Stowarzyszenia Regionalne Centrum Wolontariatu z Katowic.

bEgsXtvr

Plakaty pojawią się w 30 tramwajach jeżdżących po Katowicach oraz na 50 wiatach przystankowych w mieście. Przygotowując kampanię przedstawiciele Stowarzyszenia odwiedzili cztery organizacje pozarządowe z regionu. W każdej z nich sfotografowano wolontariuszy pomagających podopiecznym.

W stowarzyszeniu "Szansa" wolontariuszka prowadzi warsztaty z origami dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, w Fundacji Przyjaciele dla Zwierząt wolontariuszka opiekuje się psem - Taszą, w Centrum Rozwoju Dziecka wolontariusz gra w piłkę z niepełnosprawnymi dziećmi, zaś w Dziennym Domu Pomocy Społecznej nr 2 w Katowicach wolontariusze prowadzą występy dla osób starszych. "Ktoś im pomógł" - głosi nagłówek każdego z czterech rodzajów plakatów.

"Celem kampanii jest pokazanie pozytywnych emocji płynących z pomagania, a także zachęcenie mieszkańców regionu do podejmowania wolontariatu" - podkreśla Stawik.

Jak podaje koordynator kampanii, w 2009 r. tylko około 13 proc. Polaków deklarowało, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy podjęło jakieś działania wolontariackie. Jeszcze cztery lata wcześniej było to ponad 20 proc. społeczeństwa. Tymczasem w Norwegii taką deklarację składa aż 65 proc. mieszkańców, w Niemczech - 45 proc., na Słowacji - 23 proc.

bEgsXtvx

Specjaliści podają kilka powodów, dla których zainteresowanie wolontariatem w Polsce jest niskie i spada. Po pierwsze ciągle budujemy społeczeństwo obywatelskie, wciąż nie ma silnej tradycji wolontariatu. W ostatnich latach zmniejszyło się bezrobocie, mniej osób chce poprzez wolontariat nabrać doświadczenia zawodowego, by wykazać się nim przy szukaniu pracy. Po trzecie, po wejściu Polski do UE wielu młodych ludzi wyjechało za granicę, a to właśnie uczniowie i studenci są najczęściej wolontariuszami.

Stowarzyszenie Regionalne Centrum Wolontariatu prowadzi biuro pośrednictwa pracy wolontarystycznej. Każda osoba, która przyjdzie do biura mieszczącego się przy ul. Warszawskiej 19 w Katowicach, otrzyma propozycje kilku organizacji, zależnie od oczekiwań i zainteresowań. Więcej informacji na temat kampanii oraz wolontariatu można znaleźć na stronie www.wolontariatpomaga.pl (PAP)

kon/ wkr/ jra/

bEgsXtvS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)