Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Kielcach uczczono pamięć 20 tys. ofiar zagłady getta

0
Podziel się:

Podczas ekumenicznego spotkania modlitewnego przy Pomniku Menora w Kielcach
wspominano w czwartek - w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu - 20 tysięcy ofiar
zagłady kieleckiego getta. Oddano także hołd Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata.

Podczas ekumenicznego spotkania modlitewnego przy Pomniku Menora w Kielcach wspominano w czwartek - w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu - 20 tysięcy ofiar zagłady kieleckiego getta. Oddano także hołd Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata.

Modlitwie w intencji wszystkich pomordowanych w czasie II wojny światowej Żydów, Romów i przedstawicieli innych narodowości przewodniczyli pastorzy z Kościoła ewangelicko-metodystycznego i Kościoła chrześcijan wiary ewangelicznej. Następnie odczytano nazwiska 43 dzieci żydowskich, rozstrzelanych w maju 1943 roku przez Niemców na kieleckim cmentarzu w dzielnicy Pakosz. Przed pomnikiem zapalono znicze.

Kilkudziesięciu uczestników zgromadzenia przeszło następnie pod pomnik Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata - przy dawnej synagodze - gdzie oddano hołd mieszkańcom Kielecczyzny, którzy zostali rozstrzelani przez hitlerowców podczas II wojny światowej za udzielanie pomocy Żydom. Odczytano kilka nazwisk osób żyjących i kilkanaście nazwisk osób nieżyjących, którzy za uratowanie Żydów otrzymali medal Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie.

Od 19 do 24 sierpnia 1942 roku z Kielc odjechały trzy transporty Żydów do obozu zagłady w Treblince. Wywieziono rodowitych kielczan i żydowskich mieszkańców regionu, a także Kraju Warty, Łodzi, Warszawy, Wiednia, Pragi i Berlina. Od 1200 do 1500 osób - m.in. wiele dzieci i kobiet ciężarnych - zostało zamordowanych na miejscu, w Kielcach.

Pomnik Menora upamiętnia śmierć 20 tys. Żydów, wywiezionych przez Niemców w 1942 roku z Kielc i zgładzonych w Treblince. Został odsłonięty w sierpniu 2007 roku, w 65. rocznicę likwidacji kieleckiego getta. Przedstawia górną część siedmioramiennego świecznika - symbolu wiary i kultury Żydów - wystającego z bruku ulicy.(PAP)

mch/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)