Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W kinach: "Jobs" oraz "W kręgu miłości"

0
Podziel się:

Biograficzny obraz "Jobs", czyli opowieść o Stevie Jobsie, współzałożycielu
firmy Apple, od piątku można oglądać w polskich kinach; główną rolę w filmie zagrał Ashton Kutcher.
Na ekrany trafił też dramat "W kręgu miłości", wyróżniony Nagrodą Publiczności na Berlinale.

Biograficzny obraz "Jobs", czyli opowieść o Stevie Jobsie, współzałożycielu firmy Apple, od piątku można oglądać w polskich kinach; główną rolę w filmie zagrał Ashton Kutcher. Na ekrany trafił też dramat "W kręgu miłości", wyróżniony Nagrodą Publiczności na Berlinale.

"Był jedną z kluczowych postaci końca XX wieku. Nie ukończywszy nigdy studiów, pokazał wszystkim dookoła, że posiadając wspaniałą wizję i żelazną determinację oraz bezwzględnie trzymając się raz wyznaczonego celu, można zmienić świat. Był współzałożycielem firmy Apple, a także głównym wynalazcą pierwszych domowych komputerów" - przypominają dokonania Steve'a Jobsa, zapraszając na seanse, twórcy filmu.

Reżyser Joshua Michael Stern skoncentrował się jednak nie na końcowym okresie, lecz na początkach kariery Jobsa oraz przeszkodach, które Jobs musiał kolejno pokonywać, aby móc zrealizować swoją wizję.

Steve Jobs zmarł (w wieku 56 lat) 5 października 2011 roku w Palo Alto w Kalifornii. Kilka lat wcześniej zdiagnozowano u niego rzadko spotykaną odmianę raka trzustki.

Jobs nazywany był ikoną i legendą Krzemowej Doliny. Firmę Apple założył w 1976 r. razem z kolegą Steve'em Wozniakiem. Najsłynniejsze produkty jego firmy - Mac, iPod, iPhone, iPad - zrewolucjonizowały nie tylko przemysł informatyczny, ale także telefonię komórkową i przemysł muzyczny.

Biologiczny ojciec Jobsa, Abdulfattah Jandali, urodził się w mieście Hims w Syrii. Studiował na Uniwersytecie Amerykańskim w Bejrucie, a następnie wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie poznał przyszłą matkę Steve'a. Kiedy syn z tego związku przyszedł na świat, został oddany do adopcji - przyszłego twórcę firmy Apple adoptowała para z Kalifornii, Paul i Clara Jobsowie.

Twórcy kinowej biografii Jobsa podkreślają, że wyjątkowy talent techniczny ujawniał on już jako dziecko. "Godzinami przesiadywał w garażu i, razem z przybranym ojcem Paulem, reperował i ulepszał elektroniczne urządzenia. Chłopiec, jak wspominali później jego nauczyciele, był niesamowicie inteligentny, ale kompletnie nieprzystosowany do nauki w normalnej szkole. Do najczęstszych przewinień Steve'a należały: żartowanie na lekcjach, lekceważenie autorytetów, brak odrobionych prac domowych. Przed naganami chroniły go tylko świetne wyniki kolejnych testów" - opisują dzieciństwo Jobsa autorzy filmu.

W postać Steve'a Jobsa wcielił się w filmie (produkcji amerykańskiej z 2013 roku) Ashton Kutcher. W obsadzie są też m.in.: James Woods, Dermot Mulroney i Matthew Modine. Zdjęcia do "Jobsa" kręcono w Stanach Zjednoczonych, głównie w Kalifornii, oraz w Indiach.

Film "W kręgu miłości", produkcję belgijsko-holenderską ("The Broken Circle Breakdown", 2012), wyreżyserował Belg Felix Van Groeningen. Główne role zagrali Johan Heldenbergh i Veerle Baetens.

Bohaterowie tej historii, lider zespołu muzycznego Didier i właścicielka studia tatuażu Elise, to para, która od kilku lat żyje w szczęśliwym, a zarazem niekonwencjonalnym związku. Połączyła ich miłość od pierwszego wejrzenia oraz pasja do muzyki bluegrass. Niespodziewanie koło fortuny się odwraca, kiedy kilkuletnia córka pary zapada na poważną chorobę. Żarliwe, zmysłowe uczucie Didiera i Elise wystawione zostaje na próbę.

Dramat, będący adaptacją sztuki teatralnej Johana Heldenbergha (belgijskiego aktora, a także reżysera teatralnego i dramatopisarza - który w filmie zagrał rolę Didiera), zdobył Nagrodę Publiczności na tegorocznym Berlinale.(PAP)

jp/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)