Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Kiszyniowie obradowało Zgromadzenie Parlamentarne Polski i Mołdawii

0
Podziel się:

Za zwiększonym zaangażowaniem UE w rozwiązanie konfliktu w Naddniestrzu
opowiedziało się we wspólnej deklaracji Zgromadzenie Parlamentarne Polski i Mołdawii', które po raz
pierwszy obradowało w poniedziałek w Kiszyniowie - poinformował szef sejmowej komisji spraw
zagranicznych Andrzej Halicki (PO).

Za zwiększonym zaangażowaniem UE w rozwiązanie konfliktu w Naddniestrzu opowiedziało się we wspólnej deklaracji Zgromadzenie Parlamentarne Polski i Mołdawii', które po raz pierwszy obradowało w poniedziałek w Kiszyniowie - poinformował szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Andrzej Halicki (PO).

Współprzewodniczącymi Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Mołdawii zostali wicemarszałek Sejmu Ewa Kierzkowska i szef komisji polityki zagranicznej mołdawskiego parlamentu Igor Corman.

Halicki przypomniał na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie, że nasz parlament współpracuje bilateralnie również z parlamentem Litwy (od 1997 roku) oraz Ukrainy (od 2003 roku).

We wspólnej deklaracji, przekazanej we wtorek polskim mediom, strona polska zadeklarowała wsparcie dla integracji europejskiej Mołdawii.

"Strony są przekonane, że szczyt Partnerstwa Wschodniego w Warszawie w dniach 29-30 września br. pozostawi +otwarte drzwi+ perspektywy europejskiej dla krajów, które są w pełni zdeterminowane, aby przystąpić do Unii Europejskiej w niedalekiej przyszłości, w tym dla Republiki Mołdawii" - czytamy w deklaracji.

Polski parlament zapewnił też o poparciu - w ramach naszej prezydencji - dla rozluźnienia reżimu wizowego UE-Mołdawia.

Wspólna deklaracja odnosi się też do konfliktu w Naddniestrzu. "Polska respektuje suwerenność i terytorialną integralność Republiki Mołdawii w granicach uznanych na szczeblu międzynarodowym. Wiarygodne i ostateczne rozwiązanie konfliktu w Naddniestrzu może zostać osiągnięte tylko w ramach formatu negocjacyjnego 5+2 (Mołdawia, Naddniestrze, Rosja, Ukraina, OBWE oraz jako obserwatorzy UE i USA - PAP)" - czytamy w dokumencie.

Naddniestrze, zdominowana przez ludność rosyjskojęzyczną (Rosjan i Ukraińców) separatystyczna republika na terytorium Mołdawii, w 1991 roku wypowiedziało posłuszeństwo władzom w Kiszyniowie i po krótkiej wojnie, której towarzyszyła rosyjska interwencja, wywalczyło niemal pełną niezależność. Samozwańczej republiki nie uznaje żadne państwo, ale Moskwa wspiera je gospodarczo, politycznie i utrzymuje tam swoje oddziały nazywane siłami pokojowymi.(PAP)

laz/ par/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)