Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Krakowie ruszyła kampania "Przeciwdziałajmy marnowaniu żywności"

0
Podziel się:

Kampanię przeciwko marnowaniu żywności zainaugurowały we wtorek na wysypisku
śmieci Barycz Bank Żywności w Krakowie i Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania.

Kampanię przeciwko marnowaniu żywności zainaugurowały we wtorek na wysypisku śmieci Barycz Bank Żywności w Krakowie i Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania.

Do końca listopada śmieciarki oznakowane logo akcji będą nawoływały do przeciwdziałania marnowaniu żywności. Organizatorzy akcji będą także prowadzić warsztaty edukacyjne dla młodzieży szkolnej.

Według danych Eurostatu, w Polsce marnuje się blisko 9 mln ton żywności, z czego 2 mln ton w gospodarstwach domowych. 60 proc. wyrzucanej żywności wciąż nadaje się do spożycia, a kolejne 20 proc. by można zaoszczędzić, dzięki odpowiedniemu przechowywaniu i niedopuszczeniu do jej zepsucia.

"Nasza kampania +Przeciwdziałajmy marnowaniu żywności+ ma zwrócić uwagę krakowian, jak poważny jest to problem i jakie niesie za sobą konsekwencje. W ramach edukacji, co robić, aby ograniczać marnowanie jedzenia, propagujemy bardzo łatwą do zapamiętania i stosowania Zasadę 4P: Planuj, Przetwarzaj, Podziel się, Posegreguj!" - powiedziała PAP dyrektor Banku Żywności w Krakowie Beata Ciepła.

Jak podkreśliła, otwarcie kampanii na wysypisku śmieci nie jest przypadkowe. "Zataczając symboliczne koło, chcemy pokazać wraz z partnerem - krakowskim MPO, że wciąż marnujemy zbyt dużo żywności. Wydaje nam się, że w większości nie marnujemy żywności, natomiast badania wskazują, że co trzeci Polak przyznaje się do wyrzucania żywności. Chcemy przypomnieć, że odpowiednio planując i gospodarując żywnością będziemy temu mogli zapobiegać" - powiedziała Ciepła.

Bank Żywności w Krakowie działa na terenie Małopolski i współpracuje z ponad 200 różnymi organizacjami pozarządowymi i placówkami pomocy społecznej, przekazując im żywność uzyskaną od producentów, z programu unijnego pomocy żywnościowej i zbiórek żywności, organizowanych od 16 lat w supermarketach. "Każdego roku do blisko 80 tys. mieszkańców dostarczamy od 3,5 tys. do 4 tys. ton żywności. Wydaje się to dużo, ale okazuje się, że potrzeby są jeszcze większe" - powiedziała Beata Ciepła.(PAP)

hp/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)