Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Krośnie ceramika sprzed prawie ośmiu tys. lat

0
Podziel się:

Fragmenty wyrobów ceramicznych sprzed prawie ośmiu tysięcy lat znalazły się
na wystawie "Ceramika pradziejowa - piękno w glinie zaklęte", którą we wtorek otwarto w Muzeum
Podkarpackim w Krośnie (Podkarpackie).

Fragmenty wyrobów ceramicznych sprzed prawie ośmiu tysięcy lat znalazły się na wystawie "Ceramika pradziejowa - piękno w glinie zaklęte", którą we wtorek otwarto w Muzeum Podkarpackim w Krośnie (Podkarpackie).

"Ponad 330 zabytków archeologicznych pokazuje dzieje ceramiki od neolitu do wczesnego średniowiecza. Prezentowane naczynia ceramiczne odkryto na terenie dzisiejszej Polski i Słowacji. Używane były w życiu codziennym oraz jako dary grobowe lub urny" - powiedział dyrektor muzeum Jan Gancarski.

Początki wytwórczości garncarskiej na terenach południowej Polski i Słowacji datuje się na połowę VI tysiąclecia przed narodzeniem Chrystusa. Związane są z tzw. kulturą ceramiki wstęgowej rytej.

"Ówczesne naczynia były wykonane z gliny tłustej, dobrze wypalone, o szarej lub ciemnobrunatnej powierzchni. Dominowały formy półkuliste, słabo zróżnicowane. Posiadały przeważnie ornamentykę rytą lub plastyczną" - dodał Gancarski.

Przełomem dla ceramiki było pojawienie się koła garncarskiego. Na Słowację i południową Polskę przybyło ono wraz z plemionami celtyckimi.

"Około dwa tysiące lat temu załamuje się osadnictwo celtyckie, a wraz z nim na kilkaset lat zanika na tym terenie umiejętność produkcji ceramiki wytwarzanej na kole" - dodaje dyrektor muzeum.

Wytwarzanie naczyń ceramicznych przy pomocy koła wraca wraz z pojawieniem się wpływów rzymskich, by ponownie zaniknąć w V wieku. "Dopiero w VII stuleciu ponownie wracają naczynia formowane za pomocą koła garncarskiego, tym razem za sprawą nowej siły etnicznej Słowian" - zauważył Gancarski.

Na wystawie można oglądać m.in. urny, puchary, miski, garnki. Zabytki pochodzą ze zbiorów muzeów w Krakowie, Warszawie, Koszycach, Bytomiu, Krośnie i Rzeszowie.(PAP)

kyc/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)