Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W listopadzie KE ogłosi pomoc dla powodzian w Polsce

0
Podziel się

W listopadzie Komisja Europejska wreszcie wyda decyzję ws. pomocy z
unijnego Funduszu Solidarności dla powodzian w Polsce - dowiedziała się w środę PAP w KE. Potem
będą musieli ją jeszcze zatwierdzić eurodeputowani oraz Rada Ministrów UE.

bEigEasB

W listopadzie Komisja Europejska wreszcie wyda decyzję ws. pomocy z unijnego Funduszu Solidarności dla powodzian w Polsce - dowiedziała się w środę PAP w KE. Potem będą musieli ją jeszcze zatwierdzić eurodeputowani oraz Rada Ministrów UE.

Komisja Europejska od końca lipca analizuje złożony przez rząd wniosek. Jak powiedziały PAP źródła w KE, "decyzja powinna zapaść w listopadzie".

Oczekuje się, że KE wyda pozytywną opinię (jak w ogromnej większości takich przypadków), zwłaszcza że Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, przygotowując wniosek, bardzo dobrze znało kryteria przyznawania pomocy.

bEigEasD

Jeśli KE zgodzi się na udzielenie wsparcia, to potem zielone światło musi dać zarówno Parlament Europejski, jak i ministrowie finansów państw UE.

Polska wystąpiła do KE o pomoc 23 lipca - po powodziach w maju i czerwcu.

Warszawa zabiegała o przyznanie pomocy finansowej z Funduszu Solidarności m.in. na odbudowę infrastruktury komunalnej: wodociągów, kanalizacji, dróg i mostów zniszczonych podczas tegorocznych powodzi. Straty, jakie spowodował żywioł, oszacowano we wniosku na ponad 2,9 mld euro (łącznie ze stratami w rolnictwie), czyli więcej niż 0,6 proc. PKB za 2009 r. - warunek niezbędny, by ubiegać się w Komisji Europejskiej o sfinansowanie szkód powstałych w wyniku poważnej klęski żywiołowej.

W maju i czerwcu 2010 roku wystąpiły w Polsce silne opady deszczu, które spowodowały powodzie i osunięcia terenu w 14 z 16 regionów. Poszkodowanych zostało ok. 266 tys. osób, a ok. 31 tys. ewakuowano. Straty poniosło 811 gmin oraz około 1300 przedsiębiorstw. Łącznie uszkodzonych zostało około 80 tys. km dróg wojewódzkich, gminnych i powiatowych. Konieczne będzie wyremontowanie 1160 km dróg krajowych, 59 mostów oraz zlikwidowanie 111 osuwisk.

bEigEasJ

Z Brukseli Inga Czerny (PAP)

icz/ cyk/ ro/ gma/

bEigEate
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)