Notowania

wiadomości
25.10.2013 14:09

W Łodzi ma powstać centrum gier komputerowych

Centrum gier "Gaminkubator", które ma wspierać twórców gier komputerowych, ma powstać w Łodzi. Projekt zakłada m.in. utworzenie kierunku studiów dedykowanego tej branży, a także wsparcie finansowe i techniczne firm tworzących gry komputerowe i wideo.

Podziel się
Dodaj komentarz

Centrum gier "Gaminkubator", które ma wspierać twórców gier komputerowych, ma powstać w Łodzi. Projekt zakłada m.in. utworzenie kierunku studiów dedykowanego tej branży, a także wsparcie finansowe i techniczne firm tworzących gry komputerowe i wideo.

Porozumienie programowe w tej sprawie podpisały w piątek m.in. władze miasta i samorządu województwa, przedstawiciele wyższych uczelni publicznych, a także firmy z branży IT (Dell i IBM Polska) oraz Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Wiceprezydent Łodzi Marek Cieślak podkreślił, że gry komputerowe to duży, rozwijający się rynek, którego wartość na świecie szacuje się na prawie 60 mld dol. Ocenia się, że w Polsce regularnie gra 12 mln osób. Władze Łodzi chcą dla rozwoju tej branży wykorzystać zaplecze, które posiada miasto - absolwentów branży IT, możliwości łódzkich uczelni, także artystycznych, obecność Della i współpracę z IBM Polska.

"Tworzenie gier komputerowych jest przedsięwzięciem bardzo drogim, ale żal nie skorzystać z takiego zaplecza, które posiada Łódź. Skoro ten rynek jest spory i dobrze rozwija się w ośrodkach akademickich, to warto, żeby Łódź ze swoim zapleczem także wzięła w tym udział" - powiedział dziennikarzom Cieślak.

Projekt zakładałby udostępnienie budynku czy pomieszczeń dla małych i średnich firm z tej branży, utworzenie we współpracy z uczelniami kierunku studiów przygotowującego absolwentów do pracy w tej dziedzinie, a także utworzenie funduszu na wsparcie tego typu działalności.

Projekt ma ruszyć w przyszłym roku wraz z nową perspektywą finansową UE na lata 2014-2020. Jego inicjatorzy liczą, że część pieniędzy uda się pozyskać ze środków unijnych. "W momencie, kiedy pojawią się konkrety dotyczące środków unijnych, będziemy przygotowywać także konkretne aplikacje o nie. To niewątpliwie byłby znakomity wkład do rozwoju tego przedsięwzięcia" - zaznaczył wiceprezydent.

Także marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień liczy, że rozwój branży gier komputerowych będzie skutecznym i twórczym pomysłem na korzystanie z funduszy unijnych, które mają wspierać innowacje, nowe technologie i naukę. "Czekamy na ciekawe aplikacje, które pozwoliłyby zaangażować unijne wsparcie w to przedsięwzięcie" - dodał.

Jego zdaniem centrum gier to szansa dla małych i średnich firm, które mogłyby korzystać ze specjalistycznego sprzętu: nowoczesnych komputerów, systemów informatycznych, narzędzi graficznych, na który twórców często po prostu nie stać.

Podpisanie porozumienia odbyło się podczas konferencji Łódź Game Summit, w programie której znalazły się: seminarium, warsztaty i konkursy gier komputerowych. (PAP)

szu/ pad/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz