Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Łódzkiem uruchomiono Medyczną Stację Odbiorczą

0
Podziel się:

Pierwszą w Łódzkiem Medyczną Stację Odbiorczą uruchomiono w Centrum Kardiologii
szpitala w Tomaszowie Mazowieckim. Dzięki temu szpital włączył się w ogólnopolski program "Sieć
życia", którego podstawowym zadaniem jest skrócenie czasu transportu chorego na zabieg ratujący
życie.

Pierwszą w Łódzkiem Medyczną Stację Odbiorczą uruchomiono w Centrum Kardiologii szpitala w Tomaszowie Mazowieckim. Dzięki temu szpital włączył się w ogólnopolski program "Sieć życia", którego podstawowym zadaniem jest skrócenie czasu transportu chorego na zabieg ratujący życie.

Na razie ze stacji korzystać mogą ratownicy z sześciu powiatów woj. łódzkiego: brzezińskiego, rawskiego, tomaszowskiego, opoczyńskiego, piotrkowskiego i łódzkiego-wschodniego. Wkrótce jej zasięg powiększy się o kolejne dwa powiaty - skierniewicki i łowicki.

Według ordynatora oddziału intensywnej opieki kardiologicznej i dyrektora tomaszowskiego Centrum Kardiologicznego Krzysztofa Cedro, uruchomienie stacji umożliwi zespołom ratunkowym karetek na całodobową i natychmiastową konsultację kardiologiczną.

Jak wyjaśnił, załoga karetki może praktycznie z każdego miejsca (zarówno ze środka lasu, jak i z domu pacjenta) natychmiast porozumieć się z dyżurnym kardiologiem, przekazać informacje o pacjencie i przesłać do konsultacji zapis EKG. A to - zdaniem Cedro - umożliwia błyskawiczne podjęcie decyzji o dalszym postępowaniu z chorym. "Szczególnie jest to ważne w przypadkach zawału serca lub zagrażającego zawału, gdy podjęcie jak najszybszego leczenia nierzadko decyduje o życiu pacjenta" - mówił.

Ordynator zwraca uwagę, że konsultacja dyżurującego kardiologa polega nie tylko na ewentualnym zakwalifikowaniu chorego do natychmiastowego leczenia inwazyjnego, ale obejmuje także zalecenia dotyczące podania już w karetce pogotowia odpowiednich leków. "Po stronie dyżurującego ośrodka kardiologii inwazyjnej można natomiast przygotować odpowiedni sprzęt na sali zabiegowej, co jeszcze bardziej skraca czas do udrożnienia naczynia wieńcowego, którego zatkanie się spowodowało zawał serca" - dodał.

Przypomniał, że w przeszłości pacjent transportowany był do szpitala, wykonywano tam badanie EKG i telefonicznie opisywano interpretację zapisu lekarzowi dyżurującemu w ośrodku kardiologii inwazyjnej. Po zakwalifikowaniu pacjenta do leczenia inwazyjnego trzeba było zamówić karetkę, a czas oczekiwania na przewóz (z lekarzem) nierzadko sięgał kilku godzin.

Według Cedro dzięki Medycznej Stacji Odbiorczej ominie się etapy pośrednie. Wykonanie badania EKG w miejscu, gdzie znajduje się pacjent, przesłanie sygnału i telefoniczna konsultacja z lekarzem dyżurnym zajmą kilka minut. (PAP)

jaw/ bno/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)