Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Lubuskiem - wysoki stan największych rzek

0
Podziel się:

W Lubuskiem utrzymuje się wysoki stan rzek. Odra przekracza
stany alarmowe na wszystkich wodowskazach. Warta przybiera, poziom alarmowy notowany jest w
Gorzowie Wlkp. i Kostrzynie nad Odrą - poinformowało PAP Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody
lubuskiego.

W Lubuskiem utrzymuje się wysoki stan rzek. Odra przekracza stany alarmowe na wszystkich wodowskazach. Warta przybiera, poziom alarmowy notowany jest w Gorzowie Wlkp. i Kostrzynie nad Odrą - poinformowało PAP Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody lubuskiego.

W piatek największe przekroczenia stanów alarmowych notowane są na środkowym odcinku Odry w Lubuskiem - od 88 cm w Nowej Soli do 72 w Nietkowie.

"To nie oznacza sytuacji złej. Oznacza to, że stany są przekroczone, ale woda płynie między wałami, a więc rozlała się troszkę poza koryto. Nie stanowi zagrożenia dla mieszkańców, dla dobytku ludzkiego" - powiedział PAP dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Jarosław Śliwiński.

Przy wysokim stanie Odry możliwe są lokalne potopienia wynikające z podnoszenia się poziomu wód gruntowych poza wałami, ale na razie nie stanowią one zagrożenia dla ludzi. Najczęściej ich skutkiem jest pojawianie się wody w piwnicach zabudowań znajdujących się w sąsiedztwie rzeki, na niskich terenach.

Jak podkreślił Śliwiński, wszystkie samorządy gmin zagrożonych przez rzeki, prowadzą stały ich monitoring. Kontrolowany jest ich poziom i obserwowane newralgiczne miejsca.

Woda z roztopów i opróżnianych okresowo zbiorników retencyjnych powoduje także wzrost jej poziomu w Warcie. W piątek rano w Gorzowie Wlkp. rzeka przekraczała stan alarmowy o 4 cm, a w Kostrzynie nad Odrą o 14 cm.

W Lubuskiem stany alarmowe są przekroczone na Bobrze, przy jego ujściu do Odry, rzece Czernej w Żaganiu i Lubszy w Pleśnie.

Z prognoz hydrologów na kolejne dni wynika, że w Odrze i Warcie wody przybiorą, ale nieznacznie. Po zejściu lodu nie ma natomiast zagrożenia, że będą się tworzyć zatory, które zawsze grożą gwałtownym spiętrzeniem rzeki.

"Po niedzieli spodziewamy się spadku poziomu wód, głównie na rzece Odrze. Obecne przymrozki ułatwiają proces przyjmowania nadmiernej ilości wody, można powiedzieć, że sytuacja jest dobra" - dodał Śliwiński. (PAP)

mmd/ bno/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)