Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Małopolsce trwa usuwanie szkód powodziowych

0
Podziel się:

W Małopolsce trwa usuwanie szkód powodziowych. W poniedziałek rozpocznie się
szacowanie strat. Alarmy powodziowe obowiązują jeszcze w 3 powiatach i 6 gminach regionu. Stan
alarmowy przekraczają już tylko w czterech miejscach Wisła i Szreniawa.

W Małopolsce trwa usuwanie szkód powodziowych. W poniedziałek rozpocznie się szacowanie strat. Alarmy powodziowe obowiązują jeszcze w 3 powiatach i 6 gminach regionu. Stan alarmowy przekraczają już tylko w czterech miejscach Wisła i Szreniawa.

Stany ostrzegawcze są przekroczone na Wiśle i Stryszawce. Wisła w Krakowie ma poziom 464 cm, o 94 cm przekracza stan ostrzegawczy. Woda we wszystkich rzekach w Małopolsce opada.

Strażacy wypompowują wodę z zalanych terenów i uszczelniają przeciekające wały. W Krakowie pomagają im strażacy z Niemiec, w pow. brzeskim - Francuzi, a do gm. Wietrzychowice w pow. tarnowskim mają przyjechać w poniedziałek Duńczycy.

Według strażaków, w całym województwie jest 169 miejscowości, w których rozlewiska mają ponad 1 tys. m kw. Woda wlała się do 10 tys. budynków.

W Bochni oraz w Radłowie, Niwce i Wierzchosławicach trwa dezynfekcja wodociągów, tam woda nadaje się tylko do celów gospodarczych, woda pitna jest dowożona w butelkach. W powiatach limanowskim, myślenickim, oświęcimskim, proszowickim, wadowickim i wielickim na zalanych terenach uszkodzone są lokalne wodociągi, a woda dostarczana jest beczkowozami.

"Do tej pory nie zanotowano zwiększonej liczby zatruć pokarmowych. Mieszkańcom wydawany jest środek do dezynfekcji studni przydomowych, rozdawane są też ulotki z informacjami, jak zapobiegać chorobom i jak postępować z zalaną żywnością" - powiedziała w poniedziałek PAP Monika Frenkiel z biura prasowego urzędu wojewódzkiego.

Alarmy powodziowe obowiązują wciąż w powiatach: bocheńskim, dąbrowskim, oświęcimskim oraz w 6 gminach. Pogotowie przeciwpowodziowe utrzymywane jest w Krakowie, Tarnowie oraz 5 powiatach i 21 gminach.

Według małopolskiej straży pożarnej, w regionie aktywnych jest 241 osuwisk. Z kolei służby kryzysowe wojewody mają już zgłoszenia o 336 takich miejscach. Najgorzej pod tym względem jest w gminie Lanckorona, gdzie uszkodzeniu uległy 63 domy, a kolejne 24 są zagrożone. W miejscowości Piaski-Drużków w gm. Brzesko uszkodzonych przez usuwiska jest 31 budynków, a w Pcimiu - 20, przy czym los 8 następnych jest niepewny.

W najbliższych dniach stan budynków oceniać będą specjaliści; dzięki ekspertyzom możliwe będzie przede wszystkim rozstrzygnięcie, które domy będą nadawały się jeszcze do zamieszkania.

Z powodzią walczy w Małopolsce ok. 2,3 tys. strażaków i 199 żołnierzy. Każdego dnia wyruszają oni do średnio 600 interwencji. Od początku powodzi małopolscy strażacy uczestniczyli w 10 tys. akcji.(PAP)

czo/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)