Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W marcu wystawa nt. wysiedleń Polaków w Parlamencie Europejskim

0
Podziel się:

Od 3 do 7 marca w Parlamencie Europejskim
będzie prezentowana wystawa pt. "Wygnańcy" na temat wysiedleń,
jakie dotknęły Polaków podczas II wojny światowej i po niej.

Od 3 do 7 marca w Parlamencie Europejskim będzie prezentowana wystawa pt. "Wygnańcy" na temat wysiedleń, jakie dotknęły Polaków podczas II wojny światowej i po niej.

Wystawę przygotowało Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej. Rzecznik prasowy IPN Andrzej Arseniuk powiedział w piątek PAP, że oficjalne otwarcie wystawy przewidziane jest na 4 marca.

"Wystawa składa się z kilkudziesięciu wielkoformatowych plansz ukazujących przymusowe deportacje i wysiedlenia, które dotknęły obywateli polskich po wybuchu II wojny światowej ze strony dwóch okupantów: niemieckiego i sowieckiego. Tekst uzupełniają dużego formatu zdjęcia i mapy oraz prezentowane na trzech monitorach relacje świadków tych wydarzeń" - informuje IPN.

Arseniuk zaznaczył, że tematyka ekspozycji będzie także obejmowała zbrodnie dokonywane na polskiej ludności cywilnej i jeńcach wojennych np. zbrodnię katyńską.

Rzecznik IPN dodał, że Instytut planuje, by wystawa odwiedziła także inne kraje europejskie. Podkreślił, że "trzeba pokazywać na forum europejskim, iż wysiedlenia również dotknęły Polaków".

W wywiadzie dla piątkowego "Dziennika" szef IPN Janusz Kurtyka powiedział, że wystawa "Wygnańcy" jest "poniekąd odpowiedzią" na działania Eriki Steinbach, przewodniczącej niemieckiego Związku Wypędzonych.

"Ale tak naprawdę w IPN od dłuższego czasu powstało przekonanie, że powinniśmy w formie popularnonaukowej, czyli właśnie wystawy, opowiadać o losach Polaków podczas II wojny światowej. A istotnym elementem tych losów było właśnie wygnanie" - dodał Kurtyka.

"Sądzimy, że dotknęło ono Polaków w stopniu wręcz niewyobrażalnym i z całą pewnością ten aspekt polskiego losu może być przeciwstawiany losowi Niemców. Tym bardziej że moralna wartość tych wydarzeń jest zupełnie inna. Musimy pamiętać, że Polacy cierpieli swój wygnańczy los od obu okupantów - dlatego że utracili swoje państwo i starali się walczyć o jego odzyskanie. Natomiast Niemcy cierpieli dlatego, że wywołali wojnę i do końca popierali Hitlera" - mówił szef IPN.

Według zapowiedzi Kurtyki, wystawa będzie przedstawiać wypędzenie Polaków z terenów wcielonych do Rzeszy Niemieckiej po kampanii wrześniowej, wywózki Polaków na Syberię i do sowieckich łagrów w okresie pierwszej okupacji sowieckiej, los Polaków, którzy wywędrowali ze Związku Sowieckiego z Armią Andersa, ekspatriację Polaków pod koniec wojny i po jej zakończeniu z terenów utraconych na rzecz Związku Sowieckiego. (PAP)

mja/ ura/ rad

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)