Notowania

wiadomości
20.11.2013 16:15

W MON otwarto oferty w przetargu na samoloty szkolne

# dochodzi informacja, że cena stanowi połowę kryteriów oceny ofert #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi informacja, że cena stanowi połowę kryteriów oceny ofert #

20.11. Warszawa (PAP) - W MON otwarto oferty w przetargu na system zaawansowanego szkolenia pilotów, w tym nowe samoloty szkolne. Najtańszą propozycję złożyła włoska firma Alenia Aermacchi. Wybór ofert nastąpi w pierwszym kwartale 2014 r. Oprócz ceny liczy się m.in. koszt cyklu życia produktu.

Jak poinformował w środę MON na swojej stronie internetowej, otwarcie ofert na dostawę zintegrowanego systemu szkolenia zaawansowanego nastąpiło o godz. 11. Złożyły je wszystkie trzy firmy, które w październiku MON zaprosił do składania ostatecznych propozycji.

Są to Alenia Aermacchi z Włoch, która oferuje samolot M-346, BAE Systems z Wielkiej Brytanii, proponujący samolot Hawk w najnowszej wersji AJT, oraz brytyjski oddział koncernu Lockheed Martin z USA, który oferuje maszynę T-50, skonstruowaną przez Korea Aerospace Industries we współpracy amerykańskim producentem samolotów F-16.

Jak podał MON, oferta Alenia Aermacchi jest warta prawie 1,168 mld zł, BAE Systems - nieco ponad 1,754 mld zł, a Lockheed Martin UK - niecałe 1,803 mld zł. "Zamawiający zamierzał przeznaczyć na realizację przedmiotowego zadania kwotę w wysokości 1,2 mld zł" - podało ministerstwo obrony.

Komisja przetargowa ma teraz zbadać i ocenić oferty według kryteriów przewidzianych w specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Są nimi cena, koszt cyklu życia produktu oraz parametry premiowane w specyfikacji. Jak poinformował PAP realizujący zakupy Inspektorat Uzbrojenia MON, cena stanowi połowę kryteriów oceny ofert.

Podpisanie umowy MON planuje na pierwszy kwartał przyszłego roku.

Przetarg dotyczy ośmiu samolotów (z opcją zakupu czterech kolejnych), symulatorów lotu i procedur awaryjnych (katapultowania), wyposażenia dydaktycznego, sprzętu obsługi naziemnej, części zamiennych, dokumentacji i informatycznego systemu wsparcia eksploatacji.

Nowe maszyny mają zastąpić eksploatowane od pół wieku samoloty TS-11 Iskra.

MON ogłosiło przetarg w lutym. Do udziału zgłosiły się cztery podmioty. W czerwcu zainteresowani złożyli wstępne oferty. Na tym etapie wycofała się czeska firma Aero Vodochody. W sierpniu i wrześniu przeprowadzono negocjacje techniczne.

Nowy system szkolenia ma zostać dostarczony w latach 2016-17. To drugie w ostatnich latach podejście do zakupu szkolnych odrzutowców. W 2010 r. MON rozpisało przetarg na 16 samolotów szkolno-bojowych; anulowano go w październiku 2011 r.

Siły Powietrzne mają obecnie 37 samolotów TS-11 Iskra, najstarsze wyprodukowano w latach 1976-77. Służą one nie tylko do szkolenia podchorążych, lecz również do oblotów stacji radiolokacyjnych i pokazów w zespole "Biało-Czerwone Iskry".

W oczekiwaniu na nowe samoloty wojsko inwestuje w infrastrukturę w Dęblinie. Wyremontowano tam już pas startowy, zamontowano system wspomagania lądowania ILS i postawiono nowe ogrodzenie. W latach 2014-16 mają się zakończyć inwestycje m.in. w strażnicę straży pożarnej, bazę obsługi, budynek wojskowego portu lotniczego, budynek symulatorów i hangar remontowy. (PAP)

ral/ pz/ bk/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz