Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W niedzielę 1. Polskie Dyktando w Londynie

0
Podziel się

Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii będą mogli sprawdzić, czy pamiętają
reguły polskiej ortografii. W niedzielę w Londynie odbędzie się 1. Polskie Dyktando, organizowane
przez Polski Ośrodek Naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego.

bEpOhJLp

Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii będą mogli sprawdzić, czy pamiętają reguły polskiej ortografii. W niedzielę w Londynie odbędzie się 1. Polskie Dyktando, organizowane przez Polski Ośrodek Naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zwycięzca otrzyma tytuł Mistrza Ortografii i nagrodę rzeczową - voucher na zakupy o wartości 500 funtów. Dyktando poprowadzi Katarzyna Madera - popularna dziennikarka polskiego pochodzenia, znana z programów informacyjnych telewizji BBC News.

W dyktandzie mogą wziąć udział tylko osoby dorosłe. Jest ono skierowane nie tylko dla Polaków, ale do wszystkich osób, które posługują się językiem polskim. Jury będzie oceniać zarówno poprawność ortograficzną, jak i interpunkcyjną. Jeśli będzie kilka prac bezbłędnych lub prac z tą samą liczbą błędów, organizatorzy zastrzegają sobie prawo do przeprowadzenia dogrywki.

bEpOhJLr

"Dyktando jest jednym z elementów promocji polskiej kultury i języka w Wielkiej Brytanii. Według brytyjskich danych polski jest drugim językiem najczęściej używanym w tym kraju. Na stałe w Wielkiej Brytanii mieszka od 800 tys. do 1 mln Polaków, a są jeszcze osoby o polskich korzeniach" - mówił PAP pełnomocnik rektora UJ ds. PON dr Arkady Rzegocki.

Autorem tekstu dyktanda jest kierownik Katedry Języka Polskiego jako Obcego na Wydziale Polonistyki UJ prof. Władysław Miodunka. "Chodzi o sprawdzenie się w pisaniu po polsku. Można wygrać, ale można też się czegoś nauczyć. Myślę, że dyktando jest średnio trudne. Nie są to wymyślne połączenia, które zwykle występują w dyktandach organizowanych przez Radę Języka Polskiego, bo w Polsce Mistrz Ortografii to osoba, która opanowała wszystkie możliwe przepisy i wyjątki" - powiedział PAP prof. Miodunka. "Adresujemy to dyktando do dwóch grupy: do Polaków, którzy wyemigrowali do Wielkiej Brytanii po wejściu Polski do UE oraz do osób, które tam się urodziły, wychowały się w polskich rodzinach, wróciły do polskich szkół i mówią po polsku" - dodał.

Dyktando rozpocznie się o g. 11.30 w nowej sali wykładowej PON UJ w budynku przy King Street 238-246.

Dyktando jest inauguracją projektu "Żywa pracownia kultury polskiej", którego celem jest wspieranie Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii w utrzymywaniu żywego kontaktu z językiem i kulturą ojczystego kraju. W ramach projektu co dwa tygodnie w Londynie odbywać się będą warsztaty języka polskiego. 10 listopada zaplanowano warsztaty poświęcone symbolom i tradycjom narodowym, a 1 grudnia warsztaty dotyczące tradycji świąt Bożego Narodzenia, w grudniu będą także zajęcia dla rodziców dzieci dwujęzycznych.

bEpOhJLx

Projekt pod nazwą Polski Ośrodek Naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego w Londynie został uruchomiony w 2011 r. przez Wydział Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W jego ramach oferowane są studia magisterskie i podyplomowe, wykłady, seminaria naukowe i inne zajęcia edukacyjne adresowane do środowiska polonijnego w Wielkiej Brytanii. Jeszcze w październiku w Londynie ruszy druga edycja organizowanych przez UJ i Polski Uniwersytet na Obczyźnie (PUNO) studiów podyplomowych dla nauczycieli języka polskiego.(PAP)

wos/ ls/

bEpOhJLS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)