Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W niedzielę 27. Konfrontacje Chopinowskie w Antoninie

0
Podziel się:

Utwory najbardziej cenionych kompozytorów, w wykonaniu znakomitych muzyków,
przygotowali organizatorzy 27. Konfrontacji Chopinowskich, które zaplanowano na każdą niedzielę
lipca w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie (Wielkopolska).

Utwory najbardziej cenionych kompozytorów, w wykonaniu znakomitych muzyków, przygotowali organizatorzy 27. Konfrontacji Chopinowskich, które zaplanowano na każdą niedzielę lipca w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie (Wielkopolska).

Młody Fryderyk gościł w antonińskim pałacyku w latach 1826-1829. Był gościem księcia Antoniego - miłośnika sztuki, kompozytora i wielkiego melomana. Stworzył tutaj w 1829 r. Poloneza C-dur op. 3 na fortepian i wiolonczelę, a po powrocie do Warszawy dopisał jeszcze Introdukcję.

Konfrontacje są najstarszym w południowej Wielkopolsce cyklem koncertowym. "Festiwal prezentuje od lat przede wszystkim polską szkołę pianistyki. Jego hasłem jest Chopin, jego epoka i twórcy pochopinowscy, bliżsi w czasie naszej epoce. W tym roku będzie dominowała muzyka kameralna" - powiedział PAP Andrzej Leraczyk ze Stowarzyszenia "Wielkopolskie Centrum Chopinowskie - Antonin", organizator lipcowych koncertów.

Jak podkreślił, Konfrontacje są cyklem koncertowym, prezentującym w letnie wieczory wyjątkową muzykę, w wyjątkowym miejscu. "Prezentujemy muzykę różnych epok, dzieła wielu kompozytorów, różne instrumenty. Cztery lipcowe niedziele gwarantują spotkanie w wielkiej +ciszy muzyki+ z własnymi myślami " - dodał Leraczyk.

Podczas tegorocznych Konfrontacji zagości muzyka takich twórców, jak m.in. Chopin, Schuman, Brahms, Mendelssohn-Bartholdy, Szostakowicz. Wśród wykonawców zaproszonych na lipcowe koncerty są pianistki Zofia Mikołajczyk i Dorota Szczepaniak, skrzypaczki Grażyna Busse i Marta Kowalczyk, waltornistka Marta Murawska-Bednarska, pianiści Andrzej Bączyk i Grzegorz Skrobiński.

Chopin grał w Antoninie m.in. dla księżniczek Elizy i Wandy. Swoje wizyty tutaj tak wspominał: "Były tam dwie Ewy, młode xsiężniczki, nadzwyczaj uprzejme i dobre, muzykalne i czułe istoty". Do swojego przyjaciela Tytusa Wojciechowskiego napisał wtedy: "Napisałem u niego Alla polacca z wiolonczelą. Nic nie ma prócz błyskotek, do salonu, dla dam".

W pałacyku, odrestaurowanym w latach 70. dzięki zaangażowaniu Jerzego Waldorffa, koncertują często sławy światowej pianistyki. Byli tutaj m.in. Ivan Monighetti, Paweł Giliłow i Angella Hewitt, a także później Rafał Blechacz. Waldorff powtarzał kiedyś, że antonińskie galerie "słyszały jak grał tutaj sam wielki Chopin".

Rozpoczynające się w przyszłą niedzielę Konfrontacje będą jednym z najważniejszych akcentów Roku Chopinowskiego w południowej Wielkopolsce. W tej części regionu Chopin gościł wielokrotnie. Bywał m.in. w Kaliszu, Strzyżewie, Antoninie, Kotłowie i Ostrowie Wlkp. Miał tutaj matkę chrzestną.

Z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora odbędzie się w sierpniu cykl dla młodzieży gimnazjalnej "Chopin junior pl", który ma przybliżyć młodego Fryderyka dzieciom i młodzieży. W tym miesiącu rozpocznie się w Antoninie także Letni Festiwal "Chopin-Paderewski". Na wrzesień zaplanowano Międzynarodowy Festiwal "Chopin w barwach jesieni", międzynarodową wystawę exlibrisu muzycznego oraz konkurs graficzny "Chopin-Antonin".(PAP)

zak/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)