Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W niedzielę Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich

0
Podziel się

Warsztaty, wykłady i specjalne pokazy eksponatów znalazły się w programie
organizowanego po raz dziewiąty Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich. W najbliższą niedzielę
miłośnicy sztuki będą mogli za darmo zobaczyć kilkadziesiąt wystaw w 24 placówkach.

bErHRuut

Warsztaty, wykłady i specjalne pokazy eksponatów znalazły się w programie organizowanego po raz dziewiąty Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich. W najbliższą niedzielę miłośnicy sztuki będą mogli za darmo zobaczyć kilkadziesiąt wystaw w 24 placówkach.

Licząc muzealne oddziały i filie odwiedzić będzie można aż 42 miejsca. "Wystawom towarzyszyć będzie szereg wydarzeń i niespodzianek przygotowanych specjalnie na ten dzień. Zależy nam na upowszechnieniu tego, co mają i co robią nasze muzea" - mówił w środę dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa Stanisław Dziedzic.

Niemal wszystkie placówki oprócz zwiedzania wystaw stałych i czasowych oferują dodatkowe atrakcje.

bErHRuuv

W gmachu głównym Muzeum Narodowego będzie można zobaczyć pracownię digitalizacyjną, w jego oddziałach pokazywane będą niezwykłe eksponaty np. w Domu Jana Matejki - buty z kolekcji artysty, w Pałacyku Czapskich - jedna z najrzadszych monet na świecie - półportugał wybity w 1622 r., a w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka - figura Madonny z Rzepiennika Biskupiego, która jak się okazało podczas konserwacji powstała na początku XVI wieku.

Muzeum Historyczne zaprasza m.in. na pokaz rysunków Sławomira Mrożka publikowanych w latach 50. na łamach "Dziennika Polskiego", na pokaz filmów historycznych w Fabryce Schindlera i koncert pieśni żydowskich w Starej Synagodze.

W Muzeum Armii Krajowej będzie można obejrzeć używaną przez polskie podziemie radiostację polową nazywaną "Pipsztokiem" lub "Nellką", w Muzeum Historii Fotografii projektor kinematograficzny wyprodukowany w latach 1910-26 w Dreźnie, a w Muzeum Inżynierii Miejskiej wystawę poświęconą telewizorowi Wisła i 75. rocznicy pierwszej emisji telewizyjnej w Polsce.

W Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK zaplanowano oprowadzenie po wystawie "Potrzeba wolności" i po Bibliotece Mieczysława Porębskiego - wybitnego historyka sztuki. Zamek Królewski na Wawelu będzie prezentował "Nabytki 2012", a na Zamku Królewskim w Niepołomicach będzie można zobaczyć m.in. trofea myśliwskie księcia Leona Sapiehy - ciosy i czaszkę słonia.

bErHRuuB

Udział w części warsztatów oraz prezentacji będzie możliwy po wcześniejszej rezerwacji. Informacje na ten temat oraz pełen program Dnia Otwartych Drzwi jest dostępny na stronie internetowej www.krakow.pl.

Podczas ubiegłorocznej edycji Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich było ponad 37 tys. zwiedzających.

Dzień Otwartych Drzwi organizuje Urząd Miasta Krakowa oraz Stała Konferencja Dyrektorów Muzeów Krakowskich. (PAP)

wos/ ls/

bErHRuuW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)