Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W niedzielę kościelny Dzień Środków Społecznego Przekazu

0
Podziel się:

Milczenie jest integralną częścią komunikacji i nie istnieją bez niego
słowa bogate w treść - napisał Benedykt XVI w orędziu na 46. Dzień Środków Społecznego Przekazu.
Papieski dokument przedstawiono w czwartek w Warszawie.

Milczenie jest integralną częścią komunikacji i nie istnieją bez niego słowa bogate w treść - napisał Benedykt XVI w orędziu na 46. Dzień Środków Społecznego Przekazu. Papieski dokument przedstawiono w czwartek w Warszawie.

W Polsce dzień ten obchodzony jest w trzecią niedzielę września. Hasło tegorocznego, ustalone przez papieża Benedykta XVI, to: "Słowo i milczenie w mediach".

Papież Benedykt XVI wyjaśnia w orędziu, że "w ciszy słyszymy i poznajemy lepiej samych siebie, rodzi się i pogłębia myśl, wyraźniej rozumiemy to, co chcemy powiedzieć, albo to, czego oczekujemy od innego człowieka, dokonujemy wyboru, jak się wyrazić". Z milczenia - jak podkreśla papież - "bardziej dostrzegalne są gesty, a emocje znajdują szczególnie intensywną formę wyrazu".

Benedykt XVI zwraca także uwagę na szum informacyjny, który utrudnia rozróżnienie tego co ważne od tego, co zbędne i marginalne. "Z tego względu konieczne jest tworzenie odpowiedniego środowiska, swoistego +ekosystemu+, w którym panowałaby równowaga między milczeniem, słowem, obrazami i dźwiękami" - napisał papież w orędziu.

Rzecznik Episkopatu Polski ks. Józef Kloch podkreślił, że temat orędzia jest zaskakujący, ponieważ jest w nim mowa o milczeniu i słowie. "Jak na środki społecznego przekazu, to temat milczenia jest kompletnym zaskoczeniem. Ale Benedykt XVI wyjaśnia, dlaczego pisze o milczeniu, ponieważ milczenie uznaje za integralną część komunikacji. Bez milczenia - według Benedykta XVI - nie istnieją bogate w treść słowa. W ciszy, jak podkreśla papież, rodzą się ważne rzeczy, w ciszy Bóg mówi do człowieka, w ciszy człowiek odkrywa też możliwość rozmowy człowieka z Bogiem" - objaśnił ks. Kloch.

Dodał, że nauczyć się komunikowania to znaczy "zdobyć umiejętność słuchania, kontemplacji, a nie tylko mówienia". "Dzisiaj słowo - jak zaznaczył rzecznik Episkopatu - bardzo się zdewaluowało i dlatego trzeba bardzo mocno zastanowić się nad tym, co powiedzieć, a tego można się nauczyć jedynie w milczeniu".

Jak mówił dziekan Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego prof. Janusz Adamowski: "W tym szumie i jazgocie medialnym czasami dobrze jest na jakiś czas zamilknąć, żeby potem coś sensownego powiedzieć".

Zdaniem prof. Adamowskiego, w ostatnim czasie "dziennikarstwo zeszło na psy" i zostało "bardzo upolitycznione". "Dzisiaj czwartą władzą nie są dziennikarze, ale właściciele mediów" - ocenił. W jego ocenie przyszłość mediów leży po stronie mediów społecznościowych.

Kościół powszechny obchodzi Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu w pierwszą niedzielę maja. Kościoły lokalne mają całkowitą swobodę w ustaleniu tej daty.

Dzień obchodzony jest z inicjatywy Soboru Watykańskiego II, a ustanowiony został przez papieża Pawła VI w 1967 r. Od 1986 roku papieskie orędzie ogłaszane jest co roku 24 stycznia, w dzień św. Franciszka Salezego - patrona dziennikarzy. (PAP)

skz/ pz/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)