Notowania

wiadomości
18.01.2014 07:43

W niedzielę Kościół obchodzi Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

Pod hasłem "Migranci i uchodźcy: ku lepszemu światu" w najbliższą niedzielę będzie obchodzony w Kościele katolickim Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Jedną z głównych przyczyn migracji jest ubóstwo - napisał w orędziu na ten dzień papież Franciszek.

Podziel się
Dodaj komentarz

Pod hasłem "Migranci i uchodźcy: ku lepszemu światu" w najbliższą niedzielę będzie obchodzony w Kościele katolickim Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Jedną z głównych przyczyn migracji jest ubóstwo - napisał w orędziu na ten dzień papież Franciszek.

Ogólnopolskie obchody tego dnia odbędą się w Poznaniu. Mszy św. w Domu Generalnym Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej będzie przewodniczył metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.

Papież Franciszek w wydanym z tej okazji orędziu, zwraca się z apelem do migrantów i uchodźców, by nie tracili nadziei, i że dla nich "jest przeznaczona bezpieczna przyszłość, że na swoich drogach mogą spotkać wyciągniętą dłoń, że dane im będzie doświadczyć braterskiej solidarności i ciepła przyjaźni".

Zwraca uwagę, że z chrześcijańskiego punktu widzenia migracja ma dwa aspekty: z jednej strony wiąże się z solidarnością i gościnnością, gestami braterstwa i zrozumienia, z drugiej - z odrzuceniem, dyskryminacją, bólem i śmiercią. Wielki niepokój wywołują związane z migracją różne formy handlu ludźmi i ich zniewalania.

"Dzisiejsze ruchy migracyjne stanowią największe w całych dziejach zjawisko przemieszczania się osób, jeśli nie ludów" - zauważa papież i dodaje, że "Kościół stara się zrozumieć przyczyny leżące u źródeł migracji, a także pracować nad przezwyciężaniem ich negatywnych skutków".

Wskazuje też, że jedną z głównych przyczyn migracji jest ubóstwo, z którym łączą się przemoc, wyzysk, dyskryminacja, spychanie na margines. "Uciekając od nędzy bądź prześladowań, w poszukiwaniu lepszych perspektyw lub by ratować życie, miliony osób wyruszają w podróż jako migranci z nadzieją, że spełnią się ich oczekiwania" - podkreśla papież w orędziu.

Za ważny krok w powstrzymywaniu migracji papież Franciszek uważa podjęcie takiej współpracy, by "stworzyć lepsze warunki ekonomiczne i socjalne u siebie, tak by emigracja nie była jedynym rozwiązaniem dla osób szukających pokoju, sprawiedliwości, bezpieczeństwa i pełnego poszanowania godności ludzkiej". Za kolejny element "budowania lepszego świata" papież uważa "przezwyciężanie uprzedzeń i zrozumienia w podejściu do migracji".

Dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego i Ruchu Apostolstwa Emigracyjnego przy Towarzystwie Chrystusowym dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu, ks. Wiesław Wójcik podkreślił, że Światowy Dzień Migranta ma zwrócić uwagę na aktualne problemy migrantów oraz wzbudzić poczucie odpowiedzialności za duchową i materialną pomoc rodakom za granicą.

Dzień Migranta i Uchodźcy obchodzony jest w Kościele katolickim w drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego. Jak wskazuje instrukcja Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących z 1978 r., dzień ten jest pomyślany jako "okazja dla pobudzenia wspólnot chrześcijańskich do odpowiedzialności wobec braci migrantów oraz do obowiązku współdziałania w rozwiązywaniu ich różnorakich problemów". PAP)

skz/ pz/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz