Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego - modlitwy za ofiary katastrofy

0
Podziel się:

Pierwsza niedziela po Wielkanocy jest obchodzona w całym Kościele jako
Niedziela Miłosierdzia Bożego. W tym roku w całym kraju będą odprawiane także nabożeństwa w
intencji ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu w Smoleńsku .

Pierwsza niedziela po Wielkanocy jest obchodzona w całym Kościele jako Niedziela Miłosierdzia Bożego. W tym roku w całym kraju będą odprawiane także nabożeństwa w intencji ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu w Smoleńsku .

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego, która jest również patronalnym świętem Caritas Polska - największej w kraju kościelnej organizacji charytatywnej - w całym kraju odbędą się modlitwy za ofiary katastrofy.

Już w sobotnich nabożeństwach w wielu miastach Polski duchowni podkreślali, że śmierć pasażerów prezydenckiego samolotu w przededniu tego dnia jest znacząca, bo dokładnie pięć lat temu - również w wigilię Niedzieli Miłosierdzia - przeżywaliśmy śmierć Jana Pawła II.

"Wracamy pamięcią do tamtych chwil, które zjednoczyły niemal cały świat wokół jego osoby. Szczególnie my, Polacy, bez względu na różnice światopoglądowe i polityczne, byliśmy razem z nim i boleśnie przeżywaliśmy jego odchodzenie" - mówił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz w trakcie mszy w Katedrze Wawelskiej. "Teraz przeżywamy podobny ból i cierpienie. Tak jak wówczas łączymy się duchowo wokół ofiar katastrofy lotniczej naszych rodaków. Ufamy, że ich ofiara nie będzie daremna, ale że z niej, jak z ofiary krzyżowej własnego Syna, Bóg wyprowadzi dobro, dobro dla naszej Ojczyzny" - dodał.

Mówił też o tym sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Stanisław Budzik. "Jako chrześcijanie musimy spojrzeć na naszą narodową tragedię w świetle Zmartwychwstania Chrystusa, którego tajemnicę przeżywamy w liturgii Kościoła. Niech Zwycięzca śmierci otworzy bramy Bożego Miłosierdzia przed tymi, którzy zginęli, niech ukoi ból serca tych, którzy ich opłakują" - powiedział sekretarz Episkopatu.

Zdaniem metropolity przemyskiego abpa Józefa Michalika, "to na pewno jest moment domagający się głębszej refleksji".

"Dokładnie pięć lat temu w wigilię przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego umarł Jan Paweł II. Po pięciu latach, dzisiaj, dokładnie w tym samym dniu, przeżywamy przejście do wieczności i do historii kolejnego z najznakomitszych Polaków w naszej ojczyźnie" - mówił w TVP abp Michalik o prezydencie Lechu Kaczyńskim.

Jak podkreślił w homilii wygłoszonej w trakcie mszy w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie kard. Józef Glemp, "nad grobami Katynia powiewa chorągiew Miłosierdzia Bożego".

Niedziela Miłosierdzia Bożego jest jednocześnie patronalnym świętem Caritas Polska - największej w kraju kościelnej organizacji charytatywnej.

Została ustanowiona przez papieża Jana Pawła II w 2000 roku podczas kanonizacji siostry Faustyny Kowalskiej w Krakowie.

Z okazji Niedzieli Miłosierdzia Bożego i patronalnego święta Caritas, biskupi polscy wydali komunikat, w którym zwrócili się z apelem, aby "pamiętać o ubogich".

Obecnie w Polsce istnieją 44 Caritas diecezjalne, których pracownicy i wolontariusze pełnią posługę wobec najuboższych. W roku ubiegłym Caritas Polska z zebranych środków pomogła ofiarom trzęsienia ziemi we Włoszech (prawie milion zł), ofiarom powodzi na południu Polski (ponad 5 mln zł) i na Ukrainie oraz poszkodowanym w wyniku trąby powietrznej. Ofiarom trzęsienia ziemi na Haiti Polacy przekazali za pośrednictwem Caritas Polska łącznie ponad 11 mln zł.

Caritas w Polsce prowadzi ponad 600 placówek, pomagając dzieciom z rodzin najuboższych i patologicznych, prowadzi też ośrodki dla matek samotnie wychowujących dzieci oraz rehabilitacyjne dla ludzi chorych. Spieszy z pomocą osobom poszkodowanym w wyniku kataklizmów i wojen w różnych regionach świata. Prowadzi działalność w 41 diecezjalnych ośrodkach Caritas na terenie całego kraju, pomagając m.in. imigrantom i uchodźcom, osobom bezrobotnym w swych biurach aktywizacji zawodowej, a także sprawuje opiekę nad "oknami życia", które istnieją już w większości diecezji polskich.(PAP)

skz/ ktt/ malk/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)