Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W niedzielę ulicami Warszawy przejdzie Manifa

0
Podziel się:

"Równość w szkole - w domu - w pracy" - to hasło tegorocznej, XV Wielkiej
Manify Warszawskiej, która w niedzielę przejdzie spod PKiN przed Sejm. Manifa to coroczna
demonstracja organizowana z okazji Dnia Kobiet, która zwracać ma uwagę na najważniejsze problemy
Polek.

"Równość w szkole - w domu - w pracy" - to hasło tegorocznej, XV Wielkiej Manify Warszawskiej, która w niedzielę przejdzie spod PKiN przed Sejm. Manifa to coroczna demonstracja organizowana z okazji Dnia Kobiet, która zwracać ma uwagę na najważniejsze problemy Polek.

Warszawską Manifę co roku organizuje Porozumienie Kobiet 8 Marca - nieformalna grupa kobiet, zawiązana w lutym 2000 r., by reagować na rażące przypadki dyskryminacji kobiet. Każda Manifa jest poświęcona innemu problemowi społecznemu kobiet.

Biorą w niej udział m.in. przedstawicielki środowisk feministycznych, związków zawodowych, a także politycy popierający postulaty równościowe.

Manifestacja rozpocznie się w południe, na Placu Defilad.

W tym roku Wielka Manifa Warszawska koncentruje się na edukacji równościowej, ponieważ - jak przekonują organizatorki - równość jest podstawowym prawem i elementarną potrzebą każdego człowieka, a edukacja równościowa pomaga budować wzajemny szacunek, eliminować przemoc w domu oraz gwarantuje większą sprawiedliwość w pracy.

"Niech Manifa stanie się lekcją równości! Nie wagaruj!" - zachęcają organizatorki Manify.

Uczestnicy Manify upominać się będą o równość w szkole, w domu i w pracy, ponieważ wciąż są to obszary, w których kobiety i dziewczynki doświadczają dyskryminacji.

Organizatorki tłumaczą, że polska szkoła wciąż podtrzymuje stereotypy dotyczące płci, nie zapewnia rzetelnej wiedzy o seksualności człowieka oraz o budowaniu zdrowych relacji i związków.

Podkreślają, że równości pomiędzy kobietami i mężczyznami nie ma również w domach i w życiu prywatnym. Przypominają, że według badań co roku w Polsce od 700 tys. do 950 tys. kobiet doświadcza przemocy, a 30 tys. - pada ofiarą gwałtu, rocznie 150 Polek kobiet ginie w wyniku przemocy domowej. Jak wynika z policyjnych statystyk, 92 proc. sprawców przemocy domowej to mężczyźni, 89 proc. ofiar to kobiety i dzieci.

Organizatorki Manify przypominają, że choć kobiety mają równie wysokie bądź wyższe kwalifikacje od mężczyzn, często ich umiejętności nie są cenione w takim samym stopniu, jak kompetencje mężczyzn. Polki zarabiają średnio 15-30 proc. mniej niż mężczyźni za taką samą pracę. W branżach, w których średnie wynagrodzenie jest najwyższe, takich jak sektor finansowy i ubezpieczeniowy, kobiety zarabiają średnio o 39 proc. mniej niż mężczyźni.

Uczestnicy Manify będą się upominać także o ratyfikację Konwencji Rady Europy o zwalczaniu i przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.

Więcej informacji o Manifie można znaleźć na stronie www.manifa.org.

Międzynarodowy Dzień Kobiet to święto ustanowione w 1910 r. dla upamiętnienia strajku 15 tys. kobiet, pracownic fabryki tekstylnej w Nowym Jorku, które 8 marca 1908 r. domagały się praw wyborczych i polepszenia warunków pracy. Właściciel fabryki zamknął strajkujące w pomieszczeniach fabrycznych. W wyniku pożaru zginęło wówczas 129 kobiet. (PAP)

akw/ bno/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)