Notowania

wiadomości
18.11.2012 17:51

W Nowym Jorku odbył się festiwal nowej literatury europejskiej

Pod hasłem "Artystyczne fikcje/Fikcyjni artyści" odbył się w Nowym Jorku festiwal prezentujący nową literaturę europejską. Na zakończonej w weekend imprezie Polskę reprezentowała pisarka, tłumaczka i badaczka literatury Agnieszka Taborska.

Podziel się
Dodaj komentarz

Pod hasłem "Artystyczne fikcje/Fikcyjni artyści" odbył się w Nowym Jorku festiwal prezentujący nową literaturę europejską. Na zakończonej w weekend imprezie Polskę reprezentowała pisarka, tłumaczka i badaczka literatury Agnieszka Taborska.

Przez trzy dni uczestnicy tegorocznej, dziewiątej edycji New Literature From Europe 2012 (NLE 2012), pochodzący z Polski, Austrii, Czech, Francji, Hiszpanii, Niemiec i Rumunii, opowiadali o swojej twórczości oraz związkach między literaturą a muzyką, malarstwem i innymi sztukami wizualnymi.

Spotkania festiwalowe z publicznością, w tym ze studentami, prowadzone były w księgarniach "Printed Matter" i "192 BOOKS", w Instytucie Cervantesa, a także w głównym gmachu Public Library (Biblioteki Publicznej) na Manhattanie. Zarówno tematyka sesji, jak też ich ton był różnorodny: od poważnych rozważań do zabarwionych satyrą obserwacji, od analizy procesów twórczych, feministycznych dywagacji na temat życia kobiet-artystek, uwag o renesansie surrealizmu, narodzinach spirytyzmu, po traktowanie w literaturze współczesnej malarstwa i muzyki jako pomostu między teraźniejszością a przyszłością.

Na festiwalu mówiono także o fragmentacji rzeczywistości i rynku sztuki. Uczestnicy imprezy czytali osobiście w ojczystych językach fragmenty własnej twórczości, a towarzyszący im aktorzy w przekładzie na język angielski.

Agnieszka Taborska od kilkunastu lat dzieli czas między Warszawę i Providence, gdzie w Rhode Island School of Design wykłada historię sztuki.

Autorka "Niedokończonego życia Phoebe Hicks", które ukaże się w Polsce w przyszłym roku (wydawnictwo słowo/obraz/terytoria, Gdańsk) prezentowała m.in. fragmenty tej książki powstałej we współpracy ze swoją byłą studentką, amerykańską artystką Seleną Kimball, twórczynią kolaży ilustrujących prozę Taborskiej.

Książka opowiada o dziewiętnastowiecznym medium spirytystycznym. Jej bohaterka jest postacią fikcyjną, ale wykreowaną na podstawie prawdziwych wydarzeń.

Polska pisarka zwróciła uwagę w rozmowie z PAP, że "Niedokończone życie Phoebe Hicks" bardzo dobrze komponuje się z tematem festiwalu nawiązującym do relacji między literaturą, a sztukami plastycznymi.

"To zgromadzenie pisarzy ze sztukami pięknymi, jak i nasze wspólne rozmowy, także poza oficjalnymi spotkaniami z publicznością, były niezwykle ciekawe. Zaczęliśmy od cudownej, intymnej księgarni, cudem ocalałej z huraganu, gdzie mimo zniszczeń przyszło mnóstwo ludzi, a skończyliśmy w Public Library, która jest bardzo prestiżowym miejscem w Nowym Jorku - dodała Agnieszka Taborska.

Dyskusje podczas spotkań prowadził mieszkający w Nowym Jorku krytyk sztuki i pisarz Marek Bartelik. Organizatorami festiwalu były Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku oraz instytuty kulturalne skupione w nowojorskiej sekcji stowarzyszenia European Union National Institutes for Culture (EUNIC).

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ ro/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz