Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Ostrołęce bezpłatne badanie w kierunku WZW typu C

0
Podziel się:

Mieszkańcy Ostrołęki (Mazowieckie) mogą od poniedziałku skorzystać z
bezpłatnych badań w kierunku zakażenia wirusem HCV, który wywołuje wirusowe zapalenie wątroby (WZW)
typu C. Na chętnych czeka 2 tys. testów w 11 laboratoriach.

Mieszkańcy Ostrołęki (Mazowieckie) mogą od poniedziałku skorzystać z bezpłatnych badań w kierunku zakażenia wirusem HCV, który wywołuje wirusowe zapalenie wątroby (WZW) typu C. Na chętnych czeka 2 tys. testów w 11 laboratoriach.

Akcja bezpłatnych badań realizowana jest w ramach kampanii edukacyjnej "Cichy Zabójca WZW C. Działa w ukryciu. Twoja niewiedza utrzymuje go przy życiu". Organizatorami kampanii są: Polska Grupa Ekspertów HCV, Fundacja "Gwiazda Nadziei", Stowarzyszenie Pomocy Osobom Zakażonym Wirusami Hepatotropowymi "Hepa-Help" oraz Fundacja Edukacji Społecznej.

Z badań mogą skorzystać mieszkańcy Ostrołęki w wieku od 18 do 60 lat, którzy dotychczas nie byli leczeni w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C. Warunkiem jest okazanie dowodu tożsamości podczas rejestracji - poinformowali w poniedziałek PAP organizatorzy akcji.

Testy wykonywane będą od 26 listopada do wyczerpania puli badań.

Według szacunków Polskiej Grupy Ekspertów HCV, w Ostrołęce przeciwciała anty-HCV mogą występować u ok. 1 tys. osób.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest chorobą zakaźną wywołaną przez wirus zapalenia wątroby typu C (Hepatitis C Virus- HCV). Zakażenie najczęściej przebiega bezobjawowo: ponad 90 proc. chorych nie wie o swoim zakażeniu, ponieważ rzadko powoduje ono jakiekolwiek objawy lub są one mało charakterystyczne. Tylko u ok. 20 proc. chorych obserwuje się zażółcenie powłok skórnych, brak łaknienia lub bóle brzucha.

Choroba potrafi nawet przez kilkadziesiąt lat pozostawać niewykryta, a w tym czasie wirus stopniowo niszczy wątrobę. WZW C często jest wykrywany przypadkowo, po wielu latach, w momencie rozpoznania poważnych uszkodzeń wątroby, jak marskość czy rak wątrobowokomórkowy. Dlatego wirusa HCV określa się nieraz mianem "cichego zabójcy".

Do zakażenia może dojść w trakcie każdego naruszenia ciągłości tkanek, zarówno w czasie zabiegów medycznych, jak i niemedycznych, np. podczas wizyty u kosmetyczki, stomatologa czy w studiu tatuażu.

Przeciwko wirusowi ciągle nie opracowano szczepionki. Jedynym skutecznym sposobem walki z WZW C jest wczesne wykrycie choroby poprzez wykonanie prostego badania krwi na obecność przeciwciał anty-HCV i rozpoczęcie leczenia w jak najwcześniejszym stadium.

Według szacunków Polskiej Grupy Ekspertów HCV, w Polsce zakażonych WZW typu C może być ok. 730 tys. osób, czyli 1,9 proc. populacji, przy czym zdiagnozowanych do tej pory zostało jedynie kilka procent z nich.

Więcej informacji oraz pełna lista placówek wykonujących badania znajduje się na stronie:www.wzwc.pl (PAP)

bpi/ as/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)