Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W październiku br. wskaźnik Pengab wyniósł 25,6 pkt

0
Podziel się:

Wskaźnik Pengab, obrazujący koniunkturę sektora bankowego wyniósł w
październiku br. 25,6 pkt, czyli najwięcej od kwietnia ub.r. W ujęciu miesięcznym wskaźnik wzrósł o
5,8 pkt, a rok do roku o 8,7 pkt - poinformowały Związek Banków Polskich oraz TNS Polska.

Wskaźnik Pengab, obrazujący koniunkturę sektora bankowego wyniósł w październiku br. 25,6 pkt, czyli najwięcej od kwietnia ub.r. W ujęciu miesięcznym wskaźnik wzrósł o 5,8 pkt, a rok do roku o 8,7 pkt - poinformowały Związek Banków Polskich oraz TNS Polska.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Marcin Idzik z TNS Polska mówił, że dane płynące z raportu wskazują, iż bankowcy oczekują dalszej poprawy koniunktury. "Wskaźnik wyprzedzający wzrósł do 33,1 pkt. Poprawa nastrojów staje się coraz bardziej powszechna. 60 proc. placówek odnotowało w ujęciu miesiąc do miesiąca wzrost liczby udzielonych kredytów" - poinformował.

Z badania wynika, że w bieżącym miesiącu zanotowano spadek wskaźnika prognoz i wzrost wskaźnika ocen na rynku kredytów gospodarstw domowych w stosunku do wyników z września. Wskaźnik prognoz wynosi obecnie 51 pkt i jest niższy o 3 pkt w porównaniu z ubiegłym miesiącem. Z kolei wskaźnik oceny osiągnął poziom 33 pkt, co stanowi wynik wyższy o 1 pkt od wrześniowego.

Wskaźnik oceny sytuacji na rynku kredytów dla przedsiębiorstw odnotował znaczy wzrost w stosunku do wrześniowych wyników i wynosi 26 pkt, co stanowi wynik o 15 pkt wyższy niż we wrześniu. Co więcej w stosunku do stycznia br. wartość wskaźnika jest o 30 pkt wyższa, natomiast w porównaniu z październikiem ubiegłego roku - wzrost sięgnął 17 pkt.

"Wzrost można zauważyć także w odniesieniu do wskaźnika prognozy, który jest o 15 pkt wyższy w stosunku do września" - wskazano w raporcie.

Autorzy badania stwierdzili też, że w październiku nastąpiła poprawa w odniesieniu do prognoz dotyczących sytuacji na rynku depozytowym podmiotów gospodarczych. W porównaniu z wrześniem wskaźnik ten wzrósł o 4 pkt. "Dla depozytów bieżących wartość wskaźnika wyprzedzającego wzrosła o 4 pkt, a dla depozytów terminowych o 9 pkt. Wskaźnik ocen w tym obszarze również uległ zmianom - różnice w stosunku do września dla depozytów bieżących i terminowych wynoszą odpowiednio: 3 i 8 pkt" - czytamy w raporcie.

Z kolei w przypadku wskaźnika prognoz i wskaźnika oceny dla rynku depozytów gospodarstw domowych odnotowano poprawę wyników. Wartość wskaźnika wyprzedzającego w październiku wzrosła o 9 pkt, natomiast wskaźnik oceny bieżącej wzrósł o 14 pkt. "Na rynku depozytów bieżących gospodarstw domowych wskaźnik oceny wzrósł o 2 pkt i wynosi w październiku 14 pkt, natomiast dla rynku depozytów terminowych wynosi 12 pkt i jest to wzrost o 7 pkt w porównaniu ze wskaźnikiem z ubiegłego miesiąca" - napisano w raporcie.

Z badania Pengab wynika też, że sześciomiesięczne prognozy bankowców dotyczące sytuacji ekonomicznej pozostają na zbliżonym poziomie do tych prezentowanych we wrześniowym badaniu. Nieznaczny spadek (o 5 pkt) odnotowano w odniesieniu do sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw. Z kolei przewidywania odnośnie sytuacji ekonomicznej w kraju poprawiły się (wzrost o 4 pkt), a te dotyczące sytuacji gospodarstw domowych w stosunku do września pozostają bez zmian.

Ponadto bankowcy stwierdzili, że w perspektywie kolejnych dwóch kwartałów oczekują wzrostu liczby udzielanych kredytów inwestycyjnych i obrotowych udzielanych przedsiębiorcom. Optymistyczne prognozy formułowane są również w odniesieniu do kredytów konsumpcyjnych i mieszkaniowych dla klientów indywidualnych. Z kolei na rynku depozytów długoterminowych, zarówno dla przedsiębiorstw jak i klientów indywidualnych, bankowcy przewidują spadki. (PAP)

rbk/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)